Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Na Česko se řítí další vlna bouří a krupobití, hrozí povodně: Meteorologové vydali výstrahu

Počasí se zatím neumoudřilo.
Zdroj: pixabay
+ Dalších 10 fotografií
PŘEDPOVĚĎ
Na Česko se řítí další vlna silných bouří, sotva se lidé trochu oklepali z paseky, kterou voda napáchala po celé zemi v polovině června. Meteorologové vydali výstrahu, která platí od pátku. Opět hrozí velmi silné bouřky, krupobití, záplavy a povodně.

Výstraha před silnými bouřkami platí od pátku rána do soboty večer pro Královéhradecký kraj, Pardubický kraj (Česká Třebová, Hlinsko, Holice, Chrudim, Lanškroun, Litomyšl, Moravská Třebová, Pardubice, Polička, Přelouč, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto, Žamberk), Kraj Vysočina a Jihomoravský kraj.

Očekává se ojedinělý výskyt silných bouřek s přívalovými srážkami kolem 30 mm, kroupami a nárazy větru kolem 70 km/h. Přičemž lokálně se očekává přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů apod. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty. Při řízení vozidla v bouřce je třeba snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně.

Hrozí povodně

Zároveň pro Pardubický kraj (Králíky, Lanškroun, Moravská Třebová), Olomoucký kraj (Jeseník, Litovel, Mohelnice, Olomouc, Šternberk, Šumperk, Uničov, Zábřeh), Moravskoslezský kraj (Bílovec, Bruntál, Hlučín, Kravaře, Krnov, Odry, Opava, Rýmařov, Vítkov) platí výstraha před povodněmi.

Vzhledem k předpokládaným intenzivním srážkám a nasycenosti území mohou hladiny vodních toků stoupat k 2. SPA. U menších vodních toků není ojediněle vyloučen vzestup na 3. SPA.

Voda v některých řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny. Hrozí zvýšený odtok vody a snížení stability stromů v podmáčené půdě. Voda se může valit přes komunikace, riziko aquaplaningu. Připravte se na možnost vzniku povodně. Vyvarujte se koupání, plavání, jízdy lodí apod. v korytě toku a bezprostředním okolí. Nevstupujte ani nevjíždějte do proudící vody a zatopených míst. Omezte pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy