Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Na Česko můžeme být hrdí: Naše země je v průzkumu 22. společensky nejvyspělejší zemí

Na Česko můžeme být hrdí: Naše země je v průzkumu 22. společensky nejvyspělejší zemí
Zdroj: Profimedia
Podle průzkumů neziskové organizace Social Progress Imperative a společnosti Deloitte se Česko drží na 22. místě společensky nejvyspělejších zemí z celkových 128 zkoumaných států. V čem si vedeme skvěle a kde naopak máme mezery?

Organizace zkoumaly vše od základních lidských potřeb - od střechy nad hlavou, zdravotní péči přes možnosti studia, připojení k internetu, čerpání informací až po pocit svobody. Nejlépe si klasicky vedly severské státy - do čela tabulky se dostalo Dánsko a v těsném závěsu skončilo Finsko. Další příčky obsadilo Švýcarsko či Velká Británie. Právě zde jsou podle průzkumů lidé nejspokojenější. A to nejen díky materiálním a sociálním jistotám, ale také díky nízké míře korupce a transparentnosti v politice.

Naopak Afghánistán (na posledním místě), Čad, Sierra Leone či Republika Kongo v hodnocení úplně propadly V těchto zemích lidé nedosáhnou ani na základní potřeby.

Na co tedy můžou být Češi pyšní? Organizace vyzdvihly náš zdravotní systém, k němuž má přístup každý. Stejně tak je oceňována možnost získat vzdělání. A pak jsou tu další věci, které považujeme za samozřejmost, ale pro obyvatele jiných států znamenají luxus. K těm patří přístup k čisté vodě, střecha nad hlavou, přístup k internetu a možnost získat informace. I díky nim jsme se dostali v žebříčku na 22. pozici.

Češi se také cítí ve své zemi bezpečně a nemají strach na ulicích.

Jedinou věcí, která je v průzkumu Česku vytýkána, je netolerance k přijímaní uprchlíků. A to i v situaci, kdy tu vlastně žádné minority pořádně nemáme. Češi jsou světu uzavření a cizích kultur se bojí.

Více o tomto ožehavém tématu ZDE

Dobrou zprávou tedy je, že Česko se žene neustále kupředu a je schopno konkurovat dalším evropským státům.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy