Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Úmorné vedro, krupobití, boží dopuštění: Na zpustošenou Moravu se žene peklo

Do Česka míří velmi silné bouřky
Zdroj: Pixabay
Výstraha!

Zdá se, že se bouřek jen tak nezbavíme. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před velmi silnými bouřkami na většině území republiky, přičemž nedávno zasažená Morava tornádem není výjimkou. Kromě toho může přijít silný vítr a kroupy a teploty by měly na některých místech republiky dosáhnout až 37 °C.

ČHMÚ vydal výstrahu, která je v platnosti od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána. Podle meteorologů mají v Čechách na většině území i na Moravě a ve Slezsku panovat místy přeháňky nebo velmi silné bouřky. „Ojediněle se vyskytnou velmi silné bouřky s přívalovými srážkami kolem 50 mm, kroupami i větších rozměrů a nárazy větru kolem 90 km/h,” varují.

Meteoroložka Dagmar Honsová pro eXtra.cz uvedla, že hodnoty CAPE tj. konvektivní potenciální dostupná energie, opět udávají vysoké hodnoty. „Mohou se tak opět tvořit supercely,” vysvětlila. V sousedním Německu meteorologové varovali před supercelami i před tornádem. 

Pozor na kroupy i poletující předměty

Výstraha před velmi silnými bouřkami platí hlavně pro kraje: Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Vysočina, Jihomoravský Olomoucký, Zlínský, Moravskoslezský a Hlavní město Praha.

Lidé mohou očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Je zapotřebí dbát zvýšené opatrnosti s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem, kroupami nebo padajícími a poletujícími předměty. „Nárazy větru mohou lámat větve a vyvracet stromy. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty. Lidé by neměli vstupovat a vjíždět do proudící vody a zatopených míst,doporučují ve výstraze.

Velmi vysoké teploty

Ve čtvrtek by měly nejvyšší teploty dosahovat od 21 °C na západě po 37 °C na jihovýchodě. V tisíci metrech na horách bude kolem 20 °C. V noci ze čtvrtka na pátek má být podle meteorologů oblačno až zataženo a na většině území má pršet. Místy se mohou objevit velmi silné bouřky, ale k ránu budou postupně slábnout. I v pátek má být poté oblačno až zataženo, přičemž můžeme očekávat místy déšť nebo přeháňky a na východě také silné bouřky.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy