Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Na adapťáky u Mácháče se sjelo 700 studentů: 116 se jich nakazilo, hygiena trasuje dál

Na adapťáky u Mácháče se sjelo 700 studentů: 116 se jich nakazilo, hygiena trasuje dál
Zdroj:
+ Další 3 fotografie
koronavirus
Na začátku září se konaly u Máchova jezera adaptační kurzy pro studenty z různých univerzit. Hygienici takové seznamovací akce nedoporučují a mají k tomu pádný důvod - na velkém shromáždění u Mácháče se nakazilo minimálně 116 lidí. Univerzity jsou však z obliga, podobné seznamováky totiž neorganizují.

Ze sedmi stovek studentů z různých univerzit hygiena vytrasovala už 116 lidí, kteří se nakazili koronavirem "Hygienické stanice kvůli tomu vytrasovaly už 116 nakažených, ve skutečnosti jich ale může být ještě víc," informoval portál iRozhlas.cz.

Stovky studentů bez roušek

Seznamovacích kurzů u Máchova jezera se na začátku září zúčastnili studenti Univerzity Pardubice, vysoké školy Ambis, Technické univerzity v Liberci, Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, Univerzity Karlovy, Českého učení technického a Vysoké školy ekonomické v Praze.

Co byl největší problém? Studenti při akcích a hrách neměli nasazené roušky. Večer se pak mladí přesouvali do klubu v Doksech a do kempu Bílý kámen, jen tam si roušky nasadili. Organizátoři kurzů si stojí za tím, že na dodržování hygienických předpisů upozorňovali. "Když jsme zjistili první případy nákazy, tak jsme ty lidi izolovali a poslali domů," vylíčil Michal Horký, který měl na starost "adapťák" pro Univerzitu Karlovu.

"Přísná opatření jsme nasadili už před kurzem. Udělali jsme vše pro to, aby se nákaza nerozšířila," uvedl pro iRozhlas Stanislav Jeřábek, který šéfuje Studentské unii ČVÚT.

"Nakazili se tam jednotlivci, ale poté přišly další problémy s tím, když se rozjeli zpátky do svých krajů," vylíčil šéf libereckých hygieniků Vladimír Valenta. Ředitel hygieny v Pardubickém kraji Antonín Vykydal uvedl, že evidují už 40 nakažených studentů.

Podobný problém byl v Techtle Mechtle

Adaptační kurzy připomínají rozšířenou nákazu v pražském klubu Techtle Mechtle, odkud si na konci července koronavirus odneslo více než 60 lidí a dalších minimálně 120 jedinců muselo do karantény. Nemoc se rozšířila hlavně mezi fotbalisty z několika pražských klubů.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy