Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Mýty kolem koronaviru: Pití teplého čaje vás nevyléčí, varují doktoři

Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 7 fotografií
koronavirus
V České republice je zatím evidováno více než 400 lidí, u kterých se potvrdila nákaza kornavirem a tři z toho jsou v kritickém stavu. Někteří čeští občané šíří paniku a hystericky skupují všechny potraviny, druzí jsou zase příliš lhostejní nejenom k sobě, ale také ke svému okolí a nenosí roušky. Kolem koronaviru se nejenom na sociálních sítích začaly šířit všemožné mýty a oaxy. Tím nejčastějším je, že pití teplého čaje vyléčí koronavirus. To však není pravda.

Lékaři téměř po celém světě bojují se zákeřným koronavirem. V Evropě je v současné době nejhorší situace v Itálii. Na sociální sítě proniklo několik videí, ve kterých Češi žijící v Itálii upozorňují na to, že situace je skutečně vážná a řada zdravotních pracovníků není vůbec vybavena tak, jak by měla.

Zdravotníci pracují nepřetržitě, prakticky vůbec nespí a jsou rádi, když se jim podaří se najíst. Přesto se několik desítek nakazilo koronavirem, což lékařům komplikuje celou situaci. Česko se momentálně potýká s nedostatkem roušek a respirátorů.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) by měly ochranné pomůcky za zhruba miliardu korun včetně 30 milionů roušek a respirátorů dorazit v neděli. Zatím se řeší způsob dopravy. V souvislosti s koronavirem se po internetu šíří spousta hoaxů.

Pití čaje ani teplé vody vás z koronaviru nevyléčí!

Jeden z nejčastějších je, že pití teplé vody nebo čaje vás vyléčí z koronaviru. Informace by dokonce měla kolovat e-mailem. „Prosím, pošlete tento text o koronaviru dalším a sdílejte jej s rodinou, přáteli a se všemi. Můžete poradit přátelům a příbuzným, aby pili více horké vody, aby se zabránilo infekci. Choďte častěji na slunce, pijte horkou vodu. Není to lék, ale je to užitečné, nepoškozuje tělo," zní začátek celé zprávy.

Jenomže pití teplého čaje nebo vody vás neochrání a ani nevyléčí z kronaviru. "Když se virus dostane do vašeho těla, pobyt na sluníčku mu neublíží. Abyste ho efektivně usmrtili, potřebujete teploty kolem 60 stupňů Celsia," řekla pro televizi BBC profesorka tropických nemocí Sally Bloomfieldová, která dodává, že pití horkých nápojů vaši tělesnou teplotu nezvedne.

"Pravdou je, že sliznice reaguje pozitivněji na teplé nápoje než na studené. Ale aby teplý čaj nebo voda léčily koronavirus je naprostý nesmysl," řekl webu eXtra.cz MUDr. Zdeněk Kuča.

Teplý čaj s citronem je dobrá prevence proti nastydnutí. Ale není to lék na koronavirus!

Související články

Další články