Pokud jste si mysleli, že neexistuje nic horšího, než je české ghetto Chánov, jste na omylu. Nedaleko Košic je čtvrť, která se nazývá Lunik IX.

Původně měla paneláková residence sloužit vysoce postaveným politikům ve Slovenské republice. Z tohoto prvotního plánu bohužel sešlo a do této nechvalně známé oblasti se přestěhovaly romské rodiny i přes zákaz města. Vysídlené sídliště se rázem zaplnilo romskými spoluobčany a stalo se z něj ghetto.

Romské rodiny v této oblasti neplatí nájem, nemají elektřinu, vodu ani plyn. Nezvládají se starat o své děti, natož o své vlastní bydlení. V jednom takovém panelovém bytě žije 14–20 lidí. Kvůli tomu, že místní nedbají absolutně na nějaký pořádek a veškeré odpadky vyhazují z oken ven a nemají žádné, ani ty základní hygienické návyky, tak se na sídlišti enormně přemnožili potkani. V noci je můžete vidět, jak stovky jich pobíhají po ulicích. Problém s potkany není to nejhorší. Kvůli nedodržování hygieny se po celé oblasti rozšířily nemoci jako žloutenka nebo tuberkulóza.

Protože na sídlišti neteče ani pitná voda, jedenkrát denně místní dostávají od města možnost si natankovat z přistavených cisteren pitnou vodu, aby se měli kde mýt a vařit. Z tohohle špinavého místa, kam se bojí normální smrtelník vstoupit, se vyváží až 150 plných náklaďáků odpadu ročně.

Pokud byste chtěli tohle místo navštívit, půjde to jen ztěžka. Taxikáři z města se do těchto míst bojí a bude vám trvat pěkně dlouhou dobu, než seženete pořádného odvážlivce. Jestli se vám to nakonec podaří, vyslechnete si pár pikantních historek. Taxikáři se vám svěří, že jakmile místní zmerčí, že se do jejich rajónu dostal někdo, kdo tam nemá co dělat, okamžitě zpozorní. Skáčou taxikářům na kapoty, věší se na stěrače, převracejí auta. V noci se tam neodváží ale ani ti nejotrlejší. Kromě špíny a nemocí se tam vyskytuje velké množství lidí závislých na drogách, kteří bývají velice agresivní.

O Luniku IX, kde před dvěma lety našli oběšeného místního starostu, který bojoval za pořádek a řád, hovoří i zahraniční média. Údajně se má dokonce jednat o největší romské ghetto v Evropě. Místní žijí na pokraji chudoby, ale svou vinou, tudíž není výjimkou, že jí, co se dá a co zrovna najdou. Když je hlad, neštítí se sníst ještěrky nebo holuby. Do těchto končin jezdí jednou denně autobus, který je obehnán mřížemi a řidič dostává příplatek za případné ohrožení na životě.

Momentálně by mělo být sídliště Lunik IX pomalu srovnáváno se zemí, a proto se místní hromadně přemisťují po okolí, kde si stavějí provizorní chatrče. Celkové vyřešení problému je kvůli chování místních v nedohlednu.