Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Myslel si, že veze matrace, nevědomky pašoval migranty: Čech si v Británii odsedí 10 let

Tanec se smrtí: Na silnicích francouzského města Calais během jediného týdne zahynuli čtyři lidé.
Zdroj: profimedia.cz
rozsudek
Britský soud tento týden odsoudil českého řidiče kamionu za pašování migrantů. Jan Žiga měl údajně naletět na inzerát, podle kterého měl z Belgie do Británie převézt matrace, nyní mu bylo vyměřeno 10 let za mřížemi. Případem se zabývá i europoslanec Tomáš Zdechovský.

Jan Žiga z Litvínova měl naletět na inzerát, podle kterého měl za 500 liber, převézt náklad matrací z Belgie do Velké Británie. Místo matrací však byli v kamionu migranti, o čemž český řidič údajně nevěděl a které nalezli až britští policisté. Nyní má Žiga strávit 10 let za mřížemi.

Případem se zabývá Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL. „Případ se stal 9. června, a to u francouzského města Coquelles. Britové našli ve voze za umně skrytou přepážkou 21 Afgánců. Osobně o případu pana Žigy vím od letošního července, kdy se s námi spojila jeho přítelkyně. Rodině jsme pak pomáhali řešit celou situaci s úřady a advokátem,“ uvedl europoslanec.

Řidič prošel kontrolou na na francouzské straně hranice i kontrolou se psy na britské straně. Až náhodný rentgen kamionu odhalil nezvyklou dutinu a britští pohraniční policisté ve voze našli migranty.

„Nyní s rodinou a advokáty budeme řešit, zda se řidič odvolá, nebo se rovnou pokusíme zajistit co nejrychlejší převoz k výkonu trestu v České republice, kde jej rodina bude moci snáze navštěvovat,“ doplnil Zdechovský. Ten se touto problematikou zabývá a chce ji řešit i s Evropskou komisí. Nejde totiž o první případ odsouzení českého řidiče - ve Francii dostali dva další dva roky vězení.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy