Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

První záběry prezidenta Miloše Zemana z nemocnice: Mynář je pustil na nečekané tiskovce

Záběry Miloše Zemana z nemocnice zveřejnila Kancelář prezidenta republiky vedená kancléřem Vratislavem Mynářem.
Zdroj: Kancelář prezidenta republiky
Prezident

Kancelář prezidenta republiky (KPR) dnes odpoledne na Pražském hradě uspořádala tiskovou konferenci. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček už dopředu avizoval, že na ní bude přehrán audiovizuální záznam. K tomu skutečně došlo, Vratislav Mynář nechal odvysílat videozáznam, na kterém byla nahrána schůzka prezidenta Miloše Zemana s Radkem Vondráčkem.


Na tiskové konferenci nečekaně vystoupil kancléř Vratislav Mynář. Ten svolal mítink "v reakci na útoky na Kancelář prezidenta republiky ze strany médií a některých politiků". Většinu času obhajoval sám sebe, postup kanceláře a četl novinářům i to, jak informali mluvčí o zdraví předchozích prezidentů.

Na závěr tiskové konference pustil Mynář video, na kterém byla zaznamenána návštěva Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana v nemocnici. Na nahrávce bylo vidět, jak prezident podepsal zřejmě dokument o svolání Sněmovny na 8. listopadu. Na závěr se zeptal Vondráčka zda zná německé přísloví "Zeit gewonnen, alles gewonnen" což znamená "Získán čas, získáno všechno“. Citát pochází z Vladaře od Niccola Machiavelliho.

Situace je nejistá

Zeman je v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) od 10. října, podrobnosti o jeho zdravotním stavu Pražský hrad ani nemocnice nezveřejnily. Tiskový briefing od té doby na Hradě uspořádala manželka hlavy státu Ivana Zemanová i kancléř Vratislav Mynář, konkrétní informace o důvodech hospitalizace nesdělili. Podle Zemanové prezident podstupuje léčbu, která si vyžádá čas. Média požádala o trpělivost a potřebný čas, aby měl možnost nabrat sílu. Mynář v pondělí kritizoval kroky předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS), který si vyžádal z ÚVN predikci vývoje prezidentova zdraví.

Zástupci nemocnice Senátu v pondělí sdělili, že prezident v současné době nemůže vykonávat žádné pracovní povinnosti, dlouhodobá prognóza Zemanova zdravotního stavu je "hodnocena jako krajně nejistá". Politici proto začali řešit možný přesun pravomocí hlavy státu na premiéra a předsedu Sněmovny podle článku 66 ústavy.

Ceremioniál nejspíš nebude

Kvůli zdravotnímu stavu prezidenta je nejasný osud například slavnostního předávání státních vyznamenání 28. října. Pokud se prezident nebude moci ceremoniálu zúčastnit, může ho odložit nebo může pověřit někoho jiného, aby udělená vyznamenání předal za něj. Prezidenta také čekají nezbytné ústavní kroky spojené se jmenováním nové vlády.

Zástupci hradní kanceláře jsou za informování o stavu prezidenta kritizováni, Mynář čelí kritice i kvůli tomu, že k Zemanovi přivedl předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (ANO). Stalo se tak již v době, kdy měl informace o pracovní neschopnosti prezidenta. Záležitostí se již zabývá policie. Politici kancléře vyzvali k odstoupení, ten tak učinit odmítl.

Související články

Další články