Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Mynář dostal za zabijačku pokutu jak prase: Prozradil, co s vepřem udělal za chybu

Vratislav Mynář
Zdroj: Se souhlasem Vratislava Mynáře
+ Další 4 fotografie
Sankce
Zabijačka hradního kancléře Vratislava Mynáře (52) přišla dráž, než očekával. Dubnové hodování se zrovna nevyplatilo, protože porušil zákon. Prase, na kterém si pochutnával, neměl registrované a navíc bylo na zabijačce víc lidí, než bylo během pandemie koronaviru vládou dovoleno.

Hradní kancléř Vratislav Mynář musí kvůli zabijačce, kterou pořádal v dubnu ve své restauraci na Uherskohradišťsku, zaplatit pokutu ve výši 1300 korun. Mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer uvedl, že důvodem je porušení plemenářského zákona. "Chovatel nezaregistroval chov prasete u Českomoravské společnosti chovatelů," uvedl Majer pro iRozhlas.

Pokuta může vyšplhat na milion

Podobně vysokou částku podle Majerových slov ukládala jako sankci Krajská hygienická stanice dalším chovatelům za podobný přestupek. Za porušení plemenného zákona kvůli neregistrování zvířete je možné dostat pokutu až do výše jednoho milionu korun. Veterináři však většinou dají pokutu ve výši, kterou dostal právě Mynář. Vysoká pokuta hrozí jen v případě, že by se přestupek opakoval.

Veterináři jsou však shovívaví, protože mnoho chovatelů nemá o takové povinnosti ani tušení, dříve platilo, že se mají registrovat dvě a více zvířat. Chovatelé jednoho prasete měli výjimku až do roku 2018 kvůli výskytu afrického moru prasat a veterináři díky nařízení věděli o každém domácím chovu. Mynář prý o registraci vepře nevěděl.

Mynář pro eXtra sdělil, že o takovém nařízení opravdu nevěděl. "O povinnosti registrovat prase dle zákona o africkém moru prasat jsem, přiznám se, nevěděl. Je to moje chyba a samozřejmě uloženou pokutu zaplatím," uvedl kancléř.

Zabijačku řeší i hygiena

Hodování je v hledáčku nejen veterinářů, ale také hygieny. Mynář měl totiž na akci víc lidí, než dovolovala vládní nařízení, která přišla s pandemií koronaviru. V té době mohli být lidé venku po dvou, ovšem Mynář měl na zabijačce lidí hned 6. Kancléř se bránil tím, že byli všichni testováni na Covid-19 a výsledky byly negativní. Mynář prý testován nebyl, ale opět se bránil tím, že se nechává testovat pravidelně a byl vždy negativní.

Související články

Další články