Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

My všichni školou povinní: TOP 15 zajímavostí, které vás možná překvapí

My všichni školou povinní
Zdroj: Se souhlasem ČT
+ Další 4 fotografie
zajímavosti

Třináctidílný československý televizní seriál My všichni školou povinní z roku 1984 se vrátil na televizní obrazovky. Diváci se tak znovu setkají s učitelem Karfíkem (Miroslav Vladyka), rodinou Olivových, Povejšových a nebo Hrdinových. Víte však o seriálu režiséra Ludvíka Ráži všechno? 

Režisér o výkonu Gabriely Vránové (†78) řekl, že svoji roli hrála tak dobře, že by měla začít chodit kanály, tak ji prý budou diváci nenávidět.

Prvňáčka Jirku Olivu měl původně hrát Pino Foris, nynější manžel Moniky Foris Kvasničkové (51), která v seriálu hraje osmačku Alenu Hajskou.

Jeho bratra, osmáka Luboše, měl původně hrát Tomáš Holý (†21). Rozhodl se však ukončit svou filmovou kariéru a roli odmítl.

Karel Augusta (†62) měl během natáčení problémy se soustředěním, za což mohl alkohol. Výsledkem toho bylo časté opakování záběrů a režisérova stoupající nespokojenost s jeho výkonem.

Scénář k seriálu My všichni školou povinní měl 1300 stran a autorka jej psala rok a osm měsíců. Předtím půl roku mapovala situaci ve školství.

Tajná láska na place

V seriálu zní písničky, které složil autor seriálové hudby Petr Hapka (†70).

V seriálu byly použity soukromé fotografie Jiřiny Bohdalové (80).

Pro roli Barči si představitelku Michaelu Kudláčkovou vybral sám režisér Ludvík Ráža. Kvůli Kudláčkové se dokonce přepisoval i scénář, protože původně měla být představitelka Barči vysoká.

Milan Šimáček (Jirka Oliva) byl během natáčení tajně zamilovaný do Jany Janatové (Jitka Povejšová).

Milan Šimáček má ve skutečnosti rovné vlasy, ale v seriálu mu vlasy natáčeli, aby vypadal roztomile.

Podle skutečné události

Honorář Veroniky Žilkové za hlavní ženskou roli učiteky Jany Vychodilové byl třináct tisíc Kčs.

Inspirací pro postavu oblíbeného učitele Karfíka (Miroslav Vladyka) byl autorce scénáře její vlastní matikář z libereckého gymnázia.

Některé scény se natáčely ve městě Tanvald na sídlišti U Lesíka.

Chalupa Jiřího Olivy (Jiří Bartoška) se nachází v obci Příchovice v Jizerských horách. Chata Františka Lamače (Jiří Sovák) se nachází v obci Benecko v Krkonoších.

Scény s psychicky nemocnou učitelkou (Gabriela Vránová) byly natočeny podle skutečných událostí, které zažila autorka scénáře Markéta Zinnerová se svým synem Pavlem a jeho třídní učitelkou.


Související články

Další články