Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

My jsme vařily hrášek, řekly děti: Dva kluci se otrávili plodem z jedovatého keře ve školce

My jsme vařily hrášek, řekly děti: Dva kluci se otrávili plodem z jedovatého keře ve školce
Zdroj: Pixabay
+ Další fotografie
otrava
Obrovský strach museli pocítit rodiče dvou dětí, které na zahradě mateřinky v Jablonci nad Nisou snědly bobule z keře, který byl prudce jedovatý. Oba chlapci jsou už v pořádku, ale nemuselo to tak dopadnout. Rodiče dětí jsou vzteky bez sebe a ředitelka se hájí tím, že keř se tam vyskytl náhodou a není to jejich vina...

Zahrada Mateřské školy Jugoslávská v Jablonci nad Nisou je plná různých rostlin. Mezi nimi se nachází i štědřenec odvislý známý také jako pravý zlatý déšť. Je prudce jedovatý, ale dítě si jej snadno může splést s obyčejným luskem hrášku. Dva chlapci pár bobulí snědli a do nemocnice dorazili v úterý s otravou.

Babička jednoho z chlapců pro TN.cz uvedla, že si děti šly po svačině hrát ven na zahradu a tam se dva chlapci stihli otrávit oním keřem. Byli pak odvezeni do nemocnice. "Tam jim museli pumpovat žaludek. Ve středu vnuka pustili domů, rodiče ho ale musí hlídat, protože mohlo dojít k poškození jater," vysvětlila babička s tím, že o něco pomalejší jednání a chlapci by zemřeli.

Chlapečky nutily učitelky do zvracení

Žena také dodala, že učitelky podle ní nemohou uhlídat všechny děti a největším problémem je to, že se taková rostlina vůbec na zahradě objevila. Její zeť, otec otráveného chlapce, uvedl, že si chlapci hráli na to, že vaří. Učitelka se od nich pak dozvěděla, že vaří "hrášek". "Zeptala se, jestli ho náhodou nejedli. Nejdřív tvrdili, že ne, protože se báli to přiznat," uvedl pro TN.cz otec. Pak šli s pravdou ven, když jim učitelka řekla, že jim může být zle.

Učitelky zareagovaly rychle a chlapce nutily plody štědřence vyzvracet, hned kontaktovaly rodiče. Ti své děti odvezli do nemocnice a chlapcům byly vypumpovány žaludky. "Naštěstí je na tom už dobře. Zůstal tam jednu noc, měl horečky. Po 14 dnech s ním máme zajít k lékaři na testy, jestli je všechno v pořádku," dodal otec jednoho z chlapců.

Štědřenec se může vyskytnout kdekoliv

Ředitelka školky Renata Kolischová se brání tím, že není jejich vina, že tam keř roste. Jednou za čas jej někdo dojede pořezat a tím to hasne. "To, že tam ten keř roste, není ničí vina. Nikdo ho tam nezasadil. Ta semínka tam přiletěla z okolních zahrad nebo je tam přinesl nějaký pták," uvedla ředitelka s tím, že se na zahradách kolem školky keř nachází. Pro TN.cz to potvrdil i botanik Tomáš Procházka. "Stačí, aby tam zalétlo semínko," upřesnil.

Kolischová dodala, že se snaží urgovat úpravu keře vždy zavčasu, protože ve školce to dělat nemohou. Kvůli koronaviru se navíc údržba zahrady zdržela, ale hned 28. května žádala o opětovnou likvidaci. "V tuto chvíli už je keř pryč. Ve středu dopoledne jsme to vlastními silami pořezali, v poledne pak přijeli lidé z firmy a odvezli to všechno pryč," vysvětlila ředitelka a dodala, že žádá město, aby byl keř odstraněn už od kořene.

"Štědřenec odvislý je tzv. pravý zlatý déšť a není to původní rostlina České republiky. Je prudce jedovatý, především semena a plody, které připomínají hrášek," doplnil Procházka s tím, že by měl být pěstitel opatrný, pokud se kolem pohybují děti. Nejlépe aby byl tam, kam se nedostanou. "Při pozření většího množství plodů může člověk i zemřít," upozornil botanik.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy