Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karlos Vémola koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Můžete mít žloutenku: V Česku jsou nakaženy desítky tisíc lidí a ani o tom nevědí!

Navzdory lepší zdravotní péči a vyšetřením výskyt žloutenky typu C
neustále roste.
Žloutenka typu C je zákeřná nemoc, o které pacient nemusí dlouhou dobu vůbec vědět. Nakažený totiž nemá žádné vedlejší příznaky. Přitom tento typ žloutenky je nejvíc nebezpečný a může končit až transplantací jater.

Cítíte se unaveni, trpíte poruchami spánku či přechodnou ztrátou chuti k jídlu? Cítíte napětí v pravém podžebří, máte trávicí obtíže, svědí vás kůže a má lehce žlutou barvu? V tom případě vyhledejte raději svého praktického lékaře. Ten vás může na žloutenku typu C nechat laboratorně testovat.

Ohroženou skupinou jsou narkomani, ale i ti, kteří si nechali udělat tetování či piercing nesterilními jehlami. Vzácně může matka nakazit během porodu své dítě. A to není všechno. Testovat by se měla nechat ještě jedna skupina lidí. A to pacienti, kteří obdrželi krevní transfuzi před rokem 1992, kdy ještě nebyl znám virus hepatitidy C a krev proto nebyla testována.

„Loni jsme vyšetřili více než tři tisíce dospělých a zjistili, že lidí s prodělanou žloutenkou typu C je v populaci osmkrát více, než nám ukazovala data z roku 2001, kdy se naposledy dělal národní sérologický přehled,“ řekl Právu profesor Roman Chlíbek.

Pokud je žloutenka typu C neléčená, může mít fatální následky. Cirhóza nebo rakovina jater až transplantace.

Související články

Další články