Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Může za oběti covidu vláda, opozice, nebo my sami? I to ovlivní volby, píší čtenáři eXtra.cz

Jan Hamáček a Andrej Babiš na tiskové konferenci k vyhoštění ruských diplomatů z ambasády v Praze.
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
ANKETA

Třicet tisíc obětí pandemie covidu - smutné číslo, které cloumá Českem. Zatímco vládní partaje vinu za oběti, které zemřely v souvislosti s koronavirem, vehementně odmítají, opoziční strany na Babiše s Hamáčkem ukazují prakticky nepřetržitě. Jak to vnímají čtenáři eXtra.cz?

Premiér Andrej Babiš stále považuje boj proti pandemii covidu za úspěšný. "První výročí od mého prohlášení v srpnu 2020, že V4 je best in covid v Evropě. Po roce to zase platí," uvedl před časem například na Twitteru. Přiznal nicméně, že návrat do škol a z dovolených jsme loni tak úplně nezvládli.

Pro opozici je to voda na jejich mlýn. "Za covid má jasnou vinu vláda,“ prohlásil například v nedávné Partii na CNN Prima NEWS předseda ODS Petr Fiala s tím, že třicet tisíc obětí pandemie jde jednoznačně za Babišem a spol.

Podle údajů ze začátku srpna, které zveřejnil web ourworldindata.org, je přitom Česko pátou nejvíce zasaženou zemí světa podle poměrného počtu nakažených. Podle poměrného počtu úmrtí je ČR čtvrtá nejhorší na světě. Za námi je jen Peru, Maďarsko a Bosna. Z dat ministerstva zdravotnictví vyplývá, že v Česku k 1. září celkově covidu podlehlo 30 404 lidí, uvedl web CNN Prima News.

Jak vinu či nevinu vlády vidí čtenáři?

Redakce eXtra.cz vybrala nejzajímavější odpovědi na tuto anketní otázku: Myslíte si, že vláda skutečně může za 30 tisíc mrtvých v době covidu?

Janus: Samozřejmě! Babiš a jeho ministerští poskoci celé léto i přes všechna důrazná varování a predikce lhali, manipulovali, a hlavně blokovali všechna nepopulární opatření, jen aby ANO nepřišlo o hlasy v loňských krajských volbách. V přímém důsledku jen ve třech měsících po volbách zemřelo v krutých bolestech na třicet tisíc Čechů! Převážně důchodců, tedy těch, které nyní za peníze daňových poplatníků Babiš nejvíce manipuluje a navštěvuje alespoň třikrát týdně nějaký domov důchodců! Má paní byla v první linii a s virem denně ve skafandru pracovala. Měl jsem dostatečně přesvědčivé informace o tom, jak zákeřný ten virus je, a strávil za tu dobu stovky hodin bojem proti zmanipulovaným primitivům na internetu, kteří situaci ještě zhoršovali.

Diskuzní fórum čtenářů eXtra.cz

Vaše názory nás zajímají! V sérii anket na sociálních sítích portál eXtra.cz zjišťuje, jaké jsou postoje našich čtenářů k ožehavým otázkám, které cloumají českou politickou scénou. Vyjádřit se můžete i vy!

Zdeněk: Myslím, že pokud by se opravdu zjistila příčina úmrtí každého, kdo nemoci podlehl, určitě by se u všech nepotvrdilo, že to byl právě covid. Nedával bych stoprocentní vinu vládě.

Petra: Může za chaos, nezvládnutí důležitých opatření atd. Neposlouchali lékaře, kteří jim radili jinak. Udělali z toho politickou hru s velkým byznysem pro sebe (nakupování pochybných roušek a respirátorů v Číně). Neuměli ani včas zaplatit lékaře a zdravotníky, hasiče, kteří makali na 200 procent! Co s takovou vládou?

Hana: Jednoznačně! Nemocní se léčili po telefonu a lidé v domovech umírali zbytečně – jen kvůli restrikcím. Nikdy jsem od vlády neslyšela: Lidičky, buďte na sebe opatrní a užívejte vitaminy. Jen další a další nemyslitelná nařízení, která se měnila i třikrát denně. Zklamali jste naši důvěru. Myslím, že to poznáte i všichni sami.

Jiří: Když už těch třicet tisíc mrtvých chcete mermomocí přišít vládě, tak jedině tak, že vláda má zásluhu na tom, že jich bylo jen třicet tisíc. Být tu vláda dnešní opozice, která nehnula ani prstem a jen kázala bludy a lovila body, bylo by těch mrtvých alespoň třikrát tolik, ne-li více.

Láďa: Za tohle může opozice. Ona totiž vládě neustála okopávala kotníky, vyzývala k nedodržování opatření a šíření covidu-19.

Pavlus: Nemůže. Prostě přišel vir, to je příroda. Ale vláda může za to, že zlikvidovala ekonomiku a že nám brala svobodu.

Pavla: Nemyslím si, že za to může vláda, ale lidé sami – za nedodržování opatření, která lidé vůbec nerespektovali. Shromažďovali se, pořádali různé tajné akce, kde bylo více lidí, než bylo žádoucí, protože nevěřili, že nějaký neviditelný zabiják existuje. A nevěří dosud. Lidem chybí disciplína. Nejsou ochotni dodržovat opatření, která je mají chránit. I nejvyšší představitelé porušovali nařízení. Když chci, aby se něco dodržovalo, sám jdu příkladem. A také se k tomu každý vyjadřoval – jeden situaci zlehčoval, druzí zase varovali, že pro lidi není dobré situaci zlehčovat. Tak se nedivme, že zemřelo tolik lidí.

Vít: Jistou vinu mají, protože celá ta situace ohledně covidu byla velice chaotická, ale zároveň za to nemohou. Jak říkám, celé to bylo chaotické, už se stalo a je potřeba neopakovat stejné chyby.

Anabelle: Nemůže, je to celosvětová pandemie a nikdo nevěděl, co to udělá. Takže kdyby tady nebyla opozice, která vládě házela klacky pod nohy a nepobuřovala lidi k demonstracím, nebylo by jich tolik.

Katie: Za mrtvé ne (když nepočítám sebevraždy). Může ale za chudobu, ztrátu zaměstnání, podnikání, bankrot a z toho vedoucí psychické problémy.

Claire: Vláda za to teprve moci bude, až umřou všichni ti, kteří nešli ze strachu k lékaři. Pochybuji, že lidí s rakovinou ubylo, prostě se jen ze strachu z covidu nešli léčit včas.

Začalo to nemravným dopisováním, skončilo stalkingem. Známého dýdžeje pronásleduje posedlá fanynka. Vyhrožuje i jeho partnerce

Související články

Další články

Nejnovější kauzy