Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Muž zemřel při sexu na služební cestě: Firma musí rodině platit tučné odškodné

Zdroj: profimedia
rozsudek
Francouzské soudy tento týden definitivně rozhodly ve prospěch rodiny poškozeného v rámci velmi netradičního případu. Rodině muže, který před šesti lety zemřel na služební cestě, když se oddával sexu s cizí ženou, bude muset zaměstnavatel vyplácet odškodné. Tento případ však není jediným, kdy soud rozhodl ve prospěch zaměstnance, který si přivodil újmu mimo pracovní dobu.

Britský deník Daily Mail informuje o tomto neobvyklém případu, jehož hlavní roli sehrál jistý Xavier (skutečné jméno muže nebylo zveřejněno). Ten byl v únoru 2013 vyslán na služební cestu svým zaměstnavatelem - firmou TSO (společnost zabývající se konstrukcemi železnic) do města Meung-sur-Loire ve střední Francii.

Xavier se tam seznámil v restauraci se ženou, se kterou se poté na hotelu oddával sexuálním hrátkám. Jenže bouřlivá noc skončila tragédií, Xavier při sexu zemřel na následky infarktu. Soud nyní rozhodl, že zaměstnavatel TSO musí pozůstalé rodině vyplácet tučné odškodné, a to až 80 % výše Xavierova platu. Poté musí rodině vyplácet i část jeho penze.

Spor se odvíjel od jiného soudního sporu z roku 2009, ze kterého vzešlo prohlášení, "že zaměstnavatel je zodpovědný za ochranu zaměstnance po celou dobu trvání služební cesty, ať už újmu utrpí během výkonu své profese, nebo je újma součástí jeho normálního života". V roce 2016 u soudu v rámci Xavierova případu zaznělo také to, že „sexuální akt je akt normálního života stejně jako sprcha nebo jídlo“. Tudíž smrt při souloži během služební cesty lze chápat jako „pracovní úraz“.

Takové rozhodnutí soudu ve prospěch zaměstnance není však jediné. V roce 2017 soud nařídil firmě, aby zaplatila odškodné svému zaměstnanci, který si na služební cestě poranil ruku. Nepomohl ani fakt, že ke zranění došlo na diskotéce ve dvě hodiny ráno.

Související články

Další články