Muž se železnou maskou: Víme, kdo to ve skutečnosti byl a co provedl
Co je pravdy na románu Alexandra Dumase Muž se železnou maskou? Historikové pátrali a přišli s celou řadou nových informací. Známe jméno vězně a víme, co provedl. Muž s maskou byl ve vězení dlouhých 34 let.
Pravdou je, že v červenci roku 1669 zaslal markýz de Louvois šéfovi vězeňského zařízení dopis, že do vězeňského zařízení Pignerol přijede nový vězeň jménem Eustache Dauger. V dopise byly instrukce, že vězeň bude dostávat jídlo dvakrát týdně a jinak ho nikdo nesmí navštívit. Zjistilo se, že Dauger byl komorníkem.
Vězení Pignerol bylo „lapákem“ pro bohaté a významné osoby, které se výrazně provinily proti králi Ludvíkovi XIII. či později proti jeho nástupci, Králi Slunce. Vězňům z nejvyšších kruhů byl zaručen naprostý luxus, na který byli na svobodě zvyklí, ven z vězení se však většinou již nedostali.
V době uvěznění komorníka Daugera seděli za mřížemi Ercole Mattioli, italský diplomat, který vyzradil tajné informace, markýz de Lauzun, který měl pletky s královou sestřenicí a nepožádal krále o svolení, či Nicolas Fouquet, pověřený opatrovník královských peněz, které však částečně zpronevěřil.
Zemřel v Bastile
Muž s maskou (Eustache Dauger) byl tedy údajně muž, který měl informace o zpronevěře státních financí a krádeží za vlády kardinála Mazarina. Ve vězení strávil dlouhých 34 let a zemřel v nejznámější francouzské věznici Bastile.
Americký historik z univerzity v Santa Barbaře Paul Sonino se za třicet let studia všech francouzských pramenů dozvěděl, že komorník sloužil právě kardinálu Julesi Mazarinovi, prvnímu ministru Francie a nejvlivnějšímu muži hned po králi. Dle korespondence a záznamů zjistil, že za Mazarina docházelo k velkým krádežím ze státní pokladny a právě nešťastný komorník o těchto věcech věděl.
Po Mazarinovi zůstala státní kasa v katastrofálním stavu a kromě komorníka dostal doživotní trest i ministr financí Nicolas Fouquet.
Železná maska komorníka Daugera je však podle amerického historika pouhá pohádka. Masku sice někdy nosil, nikoliv však železnou, ale látkovou, konkrétně sametovou.
Vyzrazené tajemství
Příkaz k uvěznění komorníka dál údajně ministr války krále Ludvíka XIV., markýz de Louvois.
Komorník Dauger musel tedy vyzradit nějaké tajemství ve skutečně nevhodné chvíli a na základě toho nesměl ve vězení nikdy vyzradit své jméno a cokoli jiného, byl by jinak okamžitě popraven.
O muži s maskou se doslechl slavný Voltaire, který byl v roce 1717 nějaký čas vězněn právě v Bastile. Vězně s maskou nikdy nepotkal, ale slyšel o něm. Ve svých poznámkách se zmiňuje, že se spekulovalo o tom, že záhadný muž s maskou je bratr Ludvíka XIV. Teorií v této době bylo více, jedna z nich byla taková, že střežený vězeň s maskou je otec Ludvíka XIV.
Alexandre Dumas starší napsal román coby třetí díl novely Vikomt de Bragelonne. Jméno Muž se železnou maskou se poprvé objevilo až ve filmu z roku 1977 s Richardem Chamberlainem v hlavní roli. Adaptaci z roku 1962 s názvem Železná maska v hlavní roli s Jeanem Maraisem, si můžete vychutnat dnes večer v TV.
Zdroje informací:
medium.com
livescience.com
wikipedia.cz
Michael je manipulátor, tvrdí Aneta ze Survivoru. Po zradě ho vyškrtla ze svého života
Související články

Zemřel legendární Richard Chamberlain. Hvězda Tří mušketýrů podlehla mrtvici

Slovenský král podsvětí Mikuláš Černák: Bestiální vraždy čtrnácti lidí i vydírání podnikatelů

Hoštice 40 let od premiéry Slunce, seno, jahody: Některá místa byste poznali jen stěží

Jiřina Bohdalová v roli šité na míru: Snímek Svatá dostala herečka k narozeninám
