Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Muž s culíkem. Jakou psychiku má státní zástupce Šaroch, který podržel Babiše?

Zdroj: profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
profil
Co víme o státním zástupci Šarochovi, který dal krásný dárek Babišovi k 65. narozeninám? Moc toho není. Státní zástupce Jaroslav Šaroch rozhovory neposkytuje, soukromí si hlídá a mezi kolegy působí jako puntičkářský podivín. Přesto se něco o jeho životě a psychologických pochodech v jeho hlavě zjistit dá.

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš si v minulých dnech věřil, že situaci kolem Čapího hnízda ustojí. Pořád opakoval, že nic protizákonného nevykonal a že spravedlnost musí zvítězit.

Proti němu stál státní zástupce Jaroslav Šaroch. Ten se 4 roky domníval, že čerpání dotací na Čapí hnízdo legálním způsobem neprobíhalo. Na poslední chvíli ale změnil názor. V pondělí Deník N uveřejnil informaci, že Šaroch mění názor a chce stíhání premiéra zastavit. Co ho k tomu vedlo?

Hlas ulice hovoří poměrně jasnou řečí: Šaroch se prý nechal koupit nebo zastrašit. Jenže tak jednoduché to nebude. Šaroch má pověst podivína, který si věci a události dlouho vyhodnocuje a přehodnocuje. Je velmi opatrný, umí být nestabilní a nerad nese odpovědnost. Je možné, že sám neví, zda Babiš a jeho rodina před soud patří, či nikoliv. Možná je před ním velké sousto, které nedokáže překousnout. Pak toto sousto pošle raději dál, aby rozhodli jeho nadřízení – zejména tedy šéf pražských městských žalobců Martin Erazím.

„Pro ty, co ho znají, to zase takové překvapení není. On vlastně celou dobu vystupoval v pozici neříkám tak, ani tak. I pro jeho nadřízené bylo do značné míry nečitelné, jak vlastně celou kauzu vnímá. Je zkrátka takový nestabilní, je docela dobře možné, že za měsíc by rozhodl obráceně,“ uvedl pro web neovlivni.cz jeden z jeho kolegů ze státního zastupitelství.

Šaroch umí překvapit a Babiš není jediným vlivným člověkem, který mu může poděkovat. V dobrém na něj vzpomíná také bývalý šéf Sazky Aleš Hušák. Ten byl v únoru 2014 obviněn z podvodu. Podle kriminalistů se Hušák snažil v rozporu se zákonem uplatnit směnku ve výši 50 milionů korun, kterou mu vystavili podnikatelé Marek Dospiva a Martin Ulčák. Šaroch na jaře roku 2014 Hušákovo stíhání zastavil. Pravdou je, že na to nepotřeboval 4 roky jako v případě Andreje Babiše a jeho rodiny.

Padesát na padesát

Zdá se, že Šaroch prostě neví, co má s Babišem a jeho problémy dělat. „Po celou dobu případu to z jeho strany bylo padesát na padesát. Jakoby na věc neměl vlastní názor,“ uvedl pro web neovlivni.cz další zdroj, který Šarochovo počínání mohl detailně sledovat.

Sám Šaroch vždy tvrdil, že práce na kauze Čapí hnízdo chce čas. Výtky nadřízených, že by mohl konat rychleji, vždy odmítal. „Dělám tu práci v rámci možností, které mám. Vždy je možné tu práci dělat lépe, rychleji, kvalitněji, ale záleží také na podmínkách, které dostanete a máte,“ řekl Šaroch v rozhovoru pro Deník N.

Není to žádný lenoch a své práci rozumí. Lpí na detailecch a je extrémně pečlivý. Možná se dostal do fáze, kdy sám není na sto procent přesvědčen, že Babiš patří před soud. Horký brambor tak posílá o úroveň výš. O osudu Andreje Babiše nyní rozhodují Šarochovi nadřízení. Šaroch je v tuto chvíli u velké části veřejnosti za otloukánka, ale svého dílu odpovědnosti se (zatím) zbavil.

Související články

Další články