Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Muž, který namaloval plačícího Masaryka: Zeman je pro mě pouhá karikatura

Zdroj: Facebook
+ Další 4 fotografie
Rozhovor
V posledních dnech byl jedním z hitů na sociálních sítích "plačící Masaryk". Jedná se úchvatnou malbu prvního československého prezidenta na zdi kotelny v areálu vysokoškolských kolejí nedaleko Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Pod dílo se podepsal umělec, který vystupuje pod přezdívkou ChemiS. Redakce eXtra.cz se rozhodla tohoto talentovaného muže trochu vyzpovídat.

Muž, který si říká ChemiS, se narodil v Kazachstánu a jako dítě se přestěhoval na Moravu, kde začal chodit na základní školu. "Mám ale české občanství, českou přítelkyni, české přátele a i v hokeji fandím Čechům," podotýká talentovaný umělec.

K malování na zeď se ChemiS dostal na základní škole. "Pokaždé jsem chtěl dělat lepší, jiné a komplikovanější. Pochopil jsem, že to ilegální cestou moc nejde, a tak jsem začal malovat i postavy a dělat menší zakázky," říká chlapík, který nejraději maluje sociální a enviromentální témata. "Rád si hraju s prostorem a optickou iluzí," dodává.

Jeho nejznámější malbou je bezesporu již zmíněný "plačící Masaryk". Byl to jeho nápad? "Ano, idea mě napadla před rokem, v hlavě jsem začal skládat možné podoby, nechtěl jsem, aby to působilo nějak agresivně nebo směšně, ale aby to mělo jasné poselství."

"Když jsem vymyslel tento motiv, začal jsem hledat zeď, která by byla všem na očích a měla ideální proporce. Nemohl jsem však takovou najít, a tak v podstatě jako poslední možnost jsem využil tu v Olomouci, kam jsem byl pozván v rámci Street art festivalu," vzpomíná ChemiS.

Samotné dílo pak mladý muž tvořil necelé tři dny a navíc za své vlastní náklady, což je celkem obdivuhodné.

To, že Masaryk na malbě pláče, má podle ChemiSe jasné opodstatnění. „Masaryk je symbol, takže jsem jej použil právě pro to, co v lidech jeho jméno nejvíce vyvolává. A to vlastenectví, hrdost, demokracii, morálnost a noblesu. A já myslím, že spousta těchto vlastností a principů je současnou společností, a zejména pak politiky, překrucována, využívána, špiněna a je jimi pohrdáno. Je to tedy jakýsi jeho pohled na ty samé hodnoty, ale v této době,“ vysvětluje ChemiS.

Chování některých politiků ho přímo znechutilo. "K volbám ale stále chodím a s přáteli si dále u piva klepeme na čela," dodává muž, který nenamaloval jen Masaryka, ale třeba také současného českého prezidenta Miloše Zemana

"Masaryk je ale seriózní malba, Zeman spíš karikatura. A to si o něm i myslím, že je karikatura sama sebe. Jeho vystupování je opravdu žalostné a nehodné funkce, kterou nyní má," říká dále ChemiS.

Je možné, že v podobných malbách bude pokračovat i ChemiSův syn, kterému je sice teprve rok, ale už nyní má svolení jít v otcových šlépějích. "Pokud bude sám chtít a bude mít tu trpělivost se tomu věnovat, tak pro něj na tu policii sem tam zajdu," říká na závěr umělec, jehož jméno v posledních dnech kvůli "plačícímu Masarykovi" hledalo mnoho lidí.

Související články

Další články