Jaké to asi musí být tři dny v absolutní tmě, bez jídla a vody, třicet metrů pod vodou? V podstatě jenom čekáte na smrt. Přesně to se stalo devětadvacetiletému kuchaři na lodi Jascon 4 Harrisonovi Okeneovi.

Pracoval na lodi ropné společnosti, která se ovšem potopila do hloubky třiceti metrů do oceánu poblíž Nigérie. Celá posádka při potopení zemřela, ale kuchaři se podařilo záhadně přežít díky vzduchové bublině, která se vytvořila.

V absolutní tmě přežil tři dny díky tomu, že mohl pít Coca Colu. Kvůli solné vodě se mu z jazyku a pokožky pomalu strhávala kůže a smiřoval se s tím, že nepřežije. „Seděl jsem tam ve tmě a čekal, že bude konec. Čekal jsem, že voda zaplní místnost a bude to, ale nezaplnila.“

Sice nic neviděl, ale věděl, že jsou kolem mrtvá těla jeho kamarádů. „Cítil jsem je. Pak připluly ryby a začaly těla ožírat. Slyšel jsem ten zvuk, byla to hrůza.“

Jihoafrická skupina potápěčů poté vyrazila posbírat mrtvá těla. A asi chápete, jaký šok pro ně byl, když narazili na přeživšího. Ostatně, podívejte se ve videu v čase 5:12. Potápěč prozkoumávající vrak je naprosto v šoku, stejně jako člověk, který mu pomáhá z pevniny a naprosto neví, co dělat.

Jeho objevení samozřejmě neznamenalo konec všemu. Ještě ho museli nějak dostat nahoru, a když jste tři dny v hloubce 30 metrů pod vodou, při vyplutí na povrch by vás mohla zabít dekomprese. Vytahovali ho na povrch další dva dny v dekompresní kabině, ale vše se nakonec podařilo.

Ani bychom se nedivili, že velmi brzy vznikne hollywoodské zpracování.