Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Mutace přehledně: 6 variant koronaviru a jejich rozdíly, která je nejzákeřnější

Mutace přehledně: 6 variant koronaviru a jejich rozdíly, která je nejzákeřnější
Zdroj: extra.cz/Martin Procházka

S mutacemi koronaviru jako by se roztrhl pytel. Jednotlivé varianty se však liší nejen názvem, ale především svými vlastnostmi. Připravili jsme pro vás jejich souhrn.

Dříve se nové mutace označovaly podle místa jejich prvního výskytu. Proto jsme mohli slyšet o anglické nebo indické mutaci. To však vedlo ke stížnostem obyvatel jednotlivých států, kteří nechtěli být s hrozivými mutacemi spojováni. Světová zdravotnická organizace tak přišla s novým systémem, v němž se mutace označují podle řecké abecedy.

Alfa

Mutace alfa je spojená s Velkou Británií, kde se také nejvíce rozšířila. Poprvé byla zaznamenána v prosinci 2020, jak uvádí portál Centers for Disease Control and Prevention a vyznačuje se vysokou nakažlivostí. Alfa je až o 40 procent nakažlivější než klasická varianta viru. Její nakažení může také znamenat pro pacienta horší následky. Na jaře se tato mutace stala dominantní i v České republice a zapříčinila nárůst nakažených. Vakcíny na tuto variantu účinkují.

Beta

Je původem z Jihoafrické republiky. Prvně byla detekována počátkem října 2020 a sdílí některé společné rysy s mutací Alfa. Kromě rychlejší nakažlivosti má také větší virovou nálož, větší množství těžkých případů a odolnosti proti protilátkám.

Gama

Počátkem ledna se v Brazílii objevila varianta s názvem P.1, jež byla poprvé identifikována u cestujících z Brazílie, kteří byli testováni během rutinního screeningu na letišti v Japonsku. Tato varianta obsahuje sadu dalších mutací, které mohou ovlivnit její rozpoznávání ochrannými protilátkami.

Delta

Poprvé byla identifikována v Indii. Tam se také rychle rozšířila. Následně se objevila i v Evropě a dalších státech. Vyznačuje se až o 100 procent rychlejším šířením a zároveň odlišnými příznaky, které připomínají spíše nachlazení. Nemocní mají většinou rýmu, bolest v krku a bolesti hlavy, případně zvýšenou teplotu, kterou měla pětina nakažených. Na rozdíl od jiných variant koronaviru naopak chybí ztráta chuti nebo čichu. Je částečně odolná vůči vakcínám.

Lambda

Původně byla zachycena v Peru, kde dnes už podle WHO tvoří 81 procent všech analyzovaných případů. V Argentině a Chile pak celou třetinu. Od té doby se rozšířila do 27 zemí světa včetně Velké Británie. Vědci si však stále nejsou jisti, nakolik je Lambda infekčnější než jiné varianty. Ve srovnání s jinými variantami má lambda neobvyklou sadu mutací. Pro přesnější data však bude muset projít ještě několika výzkumy.

Epsilon

Tato varianta se poprvé objevila v Kalifornii v květnu 2020, výrazněji se však rozšířila až v říjnu. Později se rozdělila na dvě samostatné verze: B.1.427 a běžnější mutaci B.1.429. Zaznamenána byla už v nejméně 44 zemích, přes 97 procent je však stále z USA. Nebezpečnost této varianty spočívá v tom, že může být velmi odolná vůči vakcínám.




Co dělat při jaderné havárii: Základní rada zní schovej se a zůstaň v kontaktu, říká Dana Drábová

Související články

Další články

Nejnovější kauzy