Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Mutace Lambda děsí svět: Chová se podivně, vědci jsou z ní zmateni

Zdroj: Profimedia
Koronavirus

Česko straší nové mutace koronaviru. Po variantě Delta tu je nově neméně hrozivá Lambda, která je původem z Peru. Čím se liší od jiných kmenů koronaviru? A máme se jí bát?

Mutace Delta se v ČR ještě ani nestihla zabydlet, a už tu máme dalšího strašáka. Nově hygienici varují před výskytem původně peruánské varianty Lambda. Do ČR byla zavlečena nejspíš z Německa. Před touto mutací varuje také Světová zdravotnická organizace (WHO).

Mutace převládající v Jižní Americe

V Peru už podle WHO mutace Lambda tvoří 81 procent všech analyzovaných případů. V Argentině a Chile pak celou třetinu. Od té doby se rozšířila do 27 zemí světa včetně Velké Británie. Vědci si však stále nejsou jisti, nakolik je Lambda infekčnější než jiné varianty.

Mutace koronaviru

Světová zdravotnická organizace zavedla nový systém pro pojmenovávání různých variant koronaviru. Jejich názvosloví vyplývá z řecké abecedy. Hlavní faktor při určování jejich jmen se řídí tím, kde byly mutace poprvé objeveny. Britská mutace je tak nyní označována jako alfa, jihoafrická je beta, brazilská gama, indická nese název delta a mutace z Peru je označována jako lambda.

Mutace alfa byla poprvé zaznamenána ve Spojeném království a vyznačuje se vysokou nakažlivostí. Alfa je až o 40 procent nakažlivější než klasická varianta viru. Její nakažení může také znamenat pro pacienta horší následky. Vakcíny na tuto variantu účinkují.

Mutace beta je původem z Jihoafrické republiky. Kromě rychlejší nakažlivosti má také větší virovou nálož, větší množství těžkých případů a odolnosti proti protilátkám.

Mutace gama

Pochází pravděpodobně z Brazílie. Jako první ji však potvrdilo Japonsko.

Mutace delta

Poprvé byla indentifikována v Indii. Tam se také rychle rozšířila. Následně se objevila i v Evropě a dalších státech. Vyznačuje se až o 100 procent rychlejším šířením a zároveň mírnějšími příznaky. Je částečně odolná vůči vakcínám.

Mutace lambda

Původně zachycena v Peru. Její vlastnosti jsou zatím málo zdokumentované.Více o tématu

"V tuto chvíli neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že je agresivnější než jiné varianty," uvedl pro list Financial Times Jairo Méndez Rico, poradce pro vznikající virová onemocnění v Panamerické zdravotnické organizaci. "Je možné, že má vyšší míru nákazy, ale je třeba o ní ještě zjistit více poznatků," dodal.

Sedmá varianta koronaviru

WHO v červnu označila Lambdu za dosud sedmou variantu, které je třeba věnovat zvláštní pozornost. Globální zdravotnický orgán je však přesvědčen, že tento kmen představuje menší hrozbu než jeho čtyři sestry - Alfa, Beta, Gama a Delta, původně zjištěné ve Velké Británii, Jihoafrické republice, Brazílii a Indii.

Jedním z důvodů, proč je tak těžké určit hrozbu Lambdy pomocí výpočetních a laboratorních dat, je to, že má ve srovnání s jinými variantami neobvyklou sadu mutací. Pro přesnější data tak bude tato varianta muset projít ještě několika výzkumy.

Související články

Další články