Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Mutace Delta už řádí v Česku: Kde je situace s prudce nakažlivou variantou nejhorší

Mutace Delta už řádí v Česku: Kde je situace s prudce nakažlivou variantou nejhorší
Zdroj: Profimedia.cz

Nebezpečná mutace covidu 19 zvaná Delta už se podle všeho v tuzemsku naplno hlásí o slovo. Za víkend se počet případů vyšplhal ke stovce. Tato varianta je mimořádně nakažlivá, až o 60 procent více, než jiné mutace.

Po dlouhém boji s koronavirem si Češi na počátku léta mohli oddechnout. Nemoc se alespoň prozatím podařilo zkrotit a také očkování postupuje slibným tempem. To však nemusí platit nadlouho. Ve světě se totiž stal nový strašák z obávané mutace covidu 19 jménem Delta. Ta pochází původně z Indie a nebezpečná je z více důvodů. Jednak je až o 60 procent nakažlivější než jiné mutace, včetně britské a navíc se jí dá nakazit i po prodělaném očkování. Většinu pacientů však stále tvoří nenaočkovaní.

I kvůli těmto vlastnostem se Delta stala ve Velké Británii nejrozšířenější variantou covidu 19. Naštěstí se však zatím nepotvrdilo, že by jí provázel i horší průběh. Naopak u této varianty většinou nedochází ke ztrátě čichu a chuti a svým průběhem připomíná spíše těžší nachlazení.

Jelikož se tato varianta snadno šíří, není divu, že začíná páchat neplechu i u nás. Jen za minulý víkend se číslo případů této varianty vyšplhalo na 99.

Praha opět na špici případů

Největší vrásky hygienikům nyní dělá Praha. Pokles případů onemocnění koronavirem tu totiž přestal klesat. Jestliže v období od 9. do 15. června hlavní město hlásilo 161 onemocnění, mezi 16. a 22. červnem už jich bylo 230. Podle hygieniků se však přesné důvody pozastavení poklesu nových případů zatím nedají přesně vysvětlit. Na vině může být zvýšený pohyb lidí v hlavním městě. Varianta Delta byla v Praze v posledních třech týdnech prozatím potvrzena u sedmi lidí a u dalších sedmi lidí je na tuto variantu podezření.Mutace Delta se v ČR poprvé objevila na Novoborsku v Libereckém kraji na začátku června. Další záchyty se pak potvrdily v krajích Moravskoslezském, Ústeckém, Královéhradeckém, v Praze a na Vysočině.
Utajený spor Slávka Boury s Železným. Rande pro LGBT natočil navzdory zákazu ředitele Novy, ten se pak chlubil cizím peřím

Související články

Další články

Nejnovější kauzy