Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Mutace covidu nejsou strašidelné zombie, uklidňuje primář infekčního oddělení

Mutace covidu nejsou strašidelné zombie, uklidňuje primář infekčního oddělení
Zdroj: eXtra.cz/ Jiří Charvát
+ Další 2 fotografie
ROZHOVOR
Téměř všichni odborníci se shodují, že očkování je jediným řešením, jak ukončit pandemii koronaviru. Věří v to i primář infekčního oddělení Krajské zdravotní v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý. "V okamžiku, kdy jsem se dozvěděl, že kvůli opožděným dodávkám od výrobců bude očkování trvat mnohem déle, než bylo v plánu, tak jsem se málem zhroutil," říká lékař. Zároveň ale věří, že situaci už nijak výrazně nezkomplikují nové mutace covidu a v létě bychom si tak mohli konečně alespoň trochu odpočinout.

Očkovací plán v Česku nabírá velké zpoždění. Co na to říkáte?

My lékaři jsme z toho teď strašně smutní, ne-li zoufalí, protože jsme doufali, že očkování už letos dramaticky změní průběh epidemie a že nám výrazně ubude nemocných. V okamžiku, kdy jsem se dozvěděl, že kvůli opožděným dodávkám od výrobců bude očkování trvat mnohem déle, než bylo v plánu, tak jsem se málem zhroutil z té představy, že všechno bude trvat o půl nebo tři čtvrtě roku déle, než jsme si mysleli. Očkování je jediný způsob, který zabrání hromadění pacientů v nemocnicích a zároveň umožní veřejnosti normálně fungovat.

Spolu s vakcínou vyvstala i otázka, zda by měli mít očkovaní lidé nějaké výhody. Jste pro?

Chápu, že to je frustrující a nespravedlivé pro lidi, kteří se nemohou dostat k vakcíně. Výhody pro očkované jsou ale nutné a přinese je sám život, ať se to někomu líbí, či ne. A nezastírejme si, že jde také o motivaci - jestliže člověk půjde dobrovolně na očkování, tak za to musí být nějak odměněn, třeba snadnějším cestováním, účastí na kulturních akcích nebo možností sportování. Vždyť očkování nás má vrátit do normálního života, bylo by pak nesmyslné ho těm očkovaným odepřít. Všichni ostatní mají mít možnost žít stejně, ale po absolvování testů.

Když už mluvíme o normálním životu, kdy myslíte, že se k němu znovu vrátíme?

Nerad věštím a hodně záleží na dostupnosti vakcín a ochotě lidí nechat se očkovat. Ke zlepšení situace a uvolnění by ale mělo dojít v létě. Lidé se budou pohybovat více venku a nebudou trávit tolik času pohromadě v malých uzavřených prostorech s rizikem nákazy. Moc bych si přál, abychom si mohli vydechnout v letních měsících stejně jako vloni.

Mohou návrat do normálního života přibrzdit nové mutace koronaviru?

Mutace viru jsou teď populární a propírané téma, ale pro odborníky nejsou ničím překvapivým. Mutace nejsou žádné strašidelné zombie, ale v přírodě běžný způsob chování mnoha mikroorganismů. Důležité je, že i nové mutace dokáží prokázat diagnostické soupravy v našich laboratořích a fungují na ně schválené vakcíny. Pokud by byly změny viru rozsáhlejší, výrobci vakcín ujišťují, že na ně zvládnou zareagovat drobnou úpravou očkovací látky. Věda je dnes ohromně silná a dokáže se s tím vypořádat.

Jak by to vypadalo, kdyby koronavirus přišel například před třiceti lety?

Naprosto nepochybně by následky byly naprosto devastující, ostatně ukázala to už španělská chřipka na počátku minulého století. Každých deset let ale medicína poskočí neskutečným způsobem, řekl bych skoro nezvladatelně pro zdravotníky, protože to množství nových poznatků, technologií a postupů je naprosto šílené. Na začátku pandemie jsme čekali na výsledky testů i týden, nyní máme přímo na ambulanci PCR automat, který vydá výsledek bez dotyku lidské ruky a s neskutečnou přesností do hodiny. Původně jsme o koronaviru nevěděli zhola nic a teď už máme velmi podrobné vědecké informace a mnoho vlastních praktických zkušeností.

V souvislosti s koronavirem se čím dál víc začíná mluvit o psychických následcích. Je ta hrozba reálná?

Už nyní narůstá množství lidí, kteří mají úzkost, depresi nebo ztrátu nějaké perspektivy, a to jen kvůli izolaci nebo přívalu negativních zpráv. Dvojnásob to platí pro nemocné po covidu – všichni je straší trvalými následky a velice se bojíme tzv. psychosomatizace. Je třeba opakovat, že naprostá většina lidí, kteří se nakazí koronavirem, se uzdraví bez jakýchkoliv následků. Mohou potřebovat delší čas na rekonvalescenci a vědět, že únava, pokašlávání, zadýchání se do schodů nebo pobolívání svalů a kloubů může trvat ještě několik týdnů po nemoci. Jen malá část nemocných - zejména po hospitalizaci s těžkým zápalem plic – potřebuje následnou odbornou pomoc.

Jaké je tedy závěrečné poselství?

S epidemií se dříve nebo později vypořádáme. Buďme pozitivně naladění a optimističtí, přestože to není lehké. Nepodléhejme negativním zprávám. Vyhýbejme se nenávistným diskusím na internetu. Nehledejme viníky. Věnujme se svým blízkým a svému zdraví – hýbejme se a netloustněme. A nechme se očkovat, jakmile to bude možné.

Co dělat při jaderné havárii: Základní rada zní schovej se a zůstaň v kontaktu, říká Dana Drábová

Související články

Další články

Nejnovější kauzy