Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Musíme si pomáhat: 6 zajímavostí, které jste o filmu možná nevěděli

O manželku Boleslava Polívky usiluje i jeho přítel Horst...
Zdroj: se souhlasem Česká televize
zajímavosti

Film Musíme si pomáhat je podle režiséra Jana Hřebejka jeden z nejlepších, co se scénáře týče. Dnes na České televizi si tuto bravurní práci známého tandemu Hřebejk/Jarchovský můžete vychutnat ve 22:20. Co jste o filmu možná nevěděli?

Dnes se můžete podívat na jeden z nejúspěšnějších filmů režiséra Jana Hřebejka a scenáristy Petra Jarchovského, který byl oceněný pěti Českými lvy a také cenou České filmové kritiky. Film byl také navržen na Oscara v kategorii cizojazyčný film.

Příběh jedné obyčejné rodiny

Snímek ukazuje zajímavý příběh obyčejné rodiny, která ve špajzu svého bytu ukrývá Žida. Žid David, který utekl z koncentračního tábora, je shodou okolností donucen udělat manželům dítě, aby se všichni zachránili. Úspěšná tragikomedie zachycuje chování sousedů a lidí během druhé světové války.

Úspěch i v zahraničí

1. Film byl mimořádně úspěšný komerčně i za hranicemi České republiky. Během tří měsíců promítání ve Spojených státech amerických dosáhl tržeb 3 milionů dolarů. Film se také promítal v Polsku, Německu, Švýcarsku, Velké Británii a dokonce i v Asii.

2. Film v českých kinech navštívilo 323 981 diváků a vydělal 19 470 510 Kč.

3. V jednom z rozhovorů prozradil Bolek Polívka, že předlohou a inspirací byl pro vytvoření postavy Josefa Čížka jeho vlastní otec. Díky této skutečnosti divák může nahlédnout do osobní roviny herce.

4. Známý hudebník Richard Tesařík hrál ve filmu kapitána Rudé armády, nadaboval ho herec Karel Heřmánek, pozorný divák si jistě této zajímavosti všimne.

5. Jan Hřebejk v rozhovoru uvedl, že tento film Musíme si pomáhat měl nejlepší scénář ze všech jeho natočených filmů.

6. Ve filmu se objevila čtveřice herců, kteří před rokem natáčeli další Hřebejkův úspěšný film Pelíšky, řeč je konkrétně o Boleslavu Polívkovi, Jaroslavu Duškovi, Jiřím Kodetovi a Simoně Stašové.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy