Přitažlivost malého ženského chodidla se nevyskytuje jen v Číně. Důkazem jsou pro nás třeba boty na vysokém podpatku, které tento dojem opticky umocňují. Přestože si ženy myslí, že se podpatky nosí proto, že jim to prodlužuje nohy…

My vám teď prozradíme děsivé historické informace o přehnaném čínském trendu „maličkých nohou“.

1) Podvazování nohou se praktikovalo už na čtyřletých dívkách a mělo jim následně zařídit takzvané lotosové nohy. I když taková chodidla vypadají nechutně zkroucená, pro čínské muže byla erotická.

2) Pokud se mladá žena chtěla dobře provdat, musela podstoupit mučivý zákrok, během něhož jí byly nohy zdeformovány.

3) Žena s deformovanýma nohama nemohla normálně chodit – došlapovala jen na špičky a chodila tedy podobně, jako kdyby si celý život nesměla sundat boty s vysokými podpatky.

4) Za dob vlády dynastie Čching dokonce vyšly sexuální příručky, v nichž se lotosových nožkám věnovaly desítky stránek.

5) I to, že dívky po zákroku chodily jako kachny, připadalo Číňanům vrcholně erotické… Proti gustu holt žádný dišputát!

6) Číňanům se možná zamlouval i fakt, že žena se zmrzačenýma nohama byla zcela závislá na svém manželovi.

7) Čím zmrzačenější dívka byla, tím větší prestiž to přineslo její rodině. Když žena nemusí (nebo spíš nemůže) chodit, musí být její rodina asi bohatá.

8) Ještě v 19. století, kdy mělo lotosová chodidla asi 50 procent všech žen, se zmrzačení nohou pokládalo za nejlepší investici do dcery.

9) Konec tohoto trendu nastal až ve 20. století, kdy se čínské ženy začaly zajímat o to, jak se jiným žije na Západě. Přesto byla poslední továrna, kde se vyráběly boty určené pro zmrzačené nohy, uzavřena až 20. prosince roku 1998.