Byla to scéna jako z filmu odehrávajícího se v období temného středověku. Nahá žena byla přivázaná ke stromu a rozzuřený dav jí spílal do čarodějnic. Pak byla mučena rozžhaveným značkovacím železem… A nakonec upálena.

Někteří přítomní vesničané byli pod vlivem silného konopí, jiní vypili příliš mnoho místního piva „para“. Všechny však spojovalo přesvědčení, že dotyčná nešťastnice pravidelně pojídala vnitřnosti mrtvých a pomocí černé magie zavraždila minimálně jednoho člověka.

K výše popisovanému incidentu došlo v 21. století na Papui-Nové Guinei – zemi, kde se v některých ohledech zastavil čas. Mnozí Papuánci sice už vlastní mobilní telefon, ale stále loví kopím nebo lukem a věří v existenci duchů, čarodějnic i dalších nadpřirozených bytostí.

Odhaduje se, že jen v provincii Simbu bylo během jediného roku zabito 200 žen podezřelých z čarodějnictví. Některé byly shozeny z útesu, jiné upáleny, další pohřbeny zaživa…

A co vlastně tento novodobý hon na čarodějnice odstartovalo? „Dlouhodobé strádání nebo smůla, stoupající počet případů nákazy virem HIV… To všechno k tomu významně přispívá. Pokud jste přesvědčeni, že za tyto i všechny ostatní zlé věci mohou čarodějnice, můžete proti příčinám utrpení bojovat,“ píše se ve zprávě uprchlické agentury OSN.

Přestože papuánský premiér Peter O'Neil tyto „barbarské vraždy spojené s údajným čarodějnictvím“ již několikrát odsoudil, zatím nic nenaznačuje tomu, že by se situace měla v brzké době zlepšit.