Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Mrtvice ho připravila o hlas: František Filipovský se se ženou dokázal dorozumět i beze slov

Za svůj život ztvárnil František Filipovský spoustu vedlejších rolí. Tahle je například z filmu Císařův pekař - Pekařův císař.
Zdroj: Archiv Československého státního filmu
VZPOMÍNKA
Inspektor Mrázek ze seriálu Hříšní lidé města pražského je jednou z nejslavnějších rolí, které má na svém kontě František Filipovský. Vynikal také na divadelních scénách i na poli dabingu, kde svůj hlas propůjčil legendárnímu francouzskému komikovi Louisi de Funèsovi. Jeho dabing je snad ještě lepší než hercův originální hlas.

František Filipovský se narodil v Přelouči. Jeho otec byl umělec, a tak malého Františka přivedl k lásce k hudebním nástrojům. Jeho první studijní kroky však vedly na obchodní akademii a později na pražskou Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde zaměřil svou pozornost na dějiny umění a estetiku.

František Filipovský ve vlacích smrti

Během studií se pilně věnoval i vystupování v divadlech či filmové režii. Časem ale zjistil, že je velmi těžké časově skloubit obě odvětví dohromady, a tak se studia vzdal.

Ovšem doba tehdy byla zlá. Začátky v divadle Filipovského nedokázaly zajistit, a tak si přivydělával jako průvodčí zvláštních vlaků pro Poláky, kteří byli převáženi do Francie, kde potřebovali levnou pracovní sílu. Filipovský byl tehdy svědkem velmi smutných životních příběhů, které v řadě případů končily i smrtí.

Filipovský, jenž měl ve svém drobném těle plno energie a elánu, taky asistoval u porodů. Potom se však začal naplno věnovat divadelnímu i filmovému herectví a objevoval se na jevištích Švandova divadla, divadla Uranie nebo v činohrách Národního divadla Hostoval i v Semaforu či Viole. Z filmového světa si ho diváci mohou pamatovat jako šprta nebo podlejzáka v komediích Škola základ života nebo Cesta do hlubin študákovy duše

František Filipovský v seriálu Hříšní lidé města pražského

Jednou z jeho nejzásadnějších rolí byl inspektor Mrázek, který se svou mordpartou pod taktovkou rady Vacátka vyšetřoval závažné kriminální případy v seriálu Hříšní lidé města pražského Ve stále oblíbeném krimiseriálu se objevil po boku Jaroslava Marvana, Josefa Vinkláře či Josefa Bláhy

František Filipovský byl také úspěšný coby herec malých rolí. Ve svých výkonech byl vždy velmi zapamatovatelný a nenahraditelný. Na svém kontě má mnoho desítek filmů i seriálů a objevoval se po boku největších velikánů českého filmu, jako jsou Oldřich Nový, Jan Werich, Ladislav Pešek či Vladimír Menšík

František Filipovský měl mrtvici

Filipovský vynikal i v dabingu, ke kterému ho přivedl Miroslav Horníček O svém hlase sice neměl žádné valné mínění, o to více byl ale úspěšnější. Právě díky němu u nás dostal Louis de Funès úplně nový rozměr a dodnes snad v České republice nikdo nezná původní hlas oblíbeného francouzského herce. Filipovský mu totiž dal tak dokonalou verzi, že jeho dabing byl snad ještě lepší než originál. Za jeho přínos tomuto oboru se každoročně udílí Cena Františka Filipovského za dabing v jeho rodné Přelouči.

František Filipovský dokázal být po celý svůj život věrný. Svou manželku Hildu, se kterou měl dceru Pavlínu a syna Jana, si vzal v roce 1937. S manželkou byl až do konce svého žití, který pro herce nebyl zrovna přívětivý. Mozková mrtvice ho totiž připravila o hlas, i tak se ale se svou ženou dokázal dorozumět beze slov, díky lásce. Tři roky po prodělané mrtvičce ale František Filipovský vydechl naposled. Do hereckého nebe odešel na podzim roku 1993 v jeho 86 letech.

Královna kabelek a šátečků Alena Schillerová: Když vidím staré fotky, šla bych se zastřelit

Související články

Další články

Nejnovější kauzy