Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Mrcha, nebo oběť? Co si o Goebbelsově milence Lídě Baarové mysleli kolegové?

Hvězda prvorepublikového filmu, herečka Lída Baarová, by dnes slavila
104 let.
Zdroj: facebook.com
+ Další 3 fotografie
Lída Baarová, jedna z našich největších prvorepublikových hvězd, by dnes oslavila 104. narozeniny. Měla našlápnuto na slibnou kariéru v Hollywoodu, ale dala přednost románku s nacistickým ministrem lidové osvěty a propagandy Josephem Goebbelsem. Svou sebestředností a naivitou ublížila nejen sama sobě, ale i své rodině. Co si o ní myslelo její okolí?

Lída Baarová byla nesmírně krásná a talentovaná herečka, jejímuž kouzlu podlehl téměř každý muž. Vlasta Burian se kvůli ní málem rozvedl s manželkou Ninou, slabost pro ni měli i Hugo Haas či Karel Höger, ona zase obdivovala režiséry Karla Antona, Karla Lamače či Otakara Vávru. Měla pletky s milencem Grety Garbo Charlesem Boyerem či s italským hercem Vittoriem De Sicou. Jejímu kouzlu ale propadli i přední představitelé nacistické třetí říše, jako Joseph Goebbels či samotný Adolf Hitler.

Mírně hloupá Baarová

Herečce obdiv mužů nesmírně lichotil. Údajně se ani příliš nezajímala o jejich charakter, stačilo jí, že se jí dvořili a mluvili s ní o umění. Kvůli častým pletkám s muži měla velké neshody s otcem Karlem, s nímž si vůbec nerozuměla. Vytýkal jí její způsob života – flámy, pití a muže. Když si chtěla vzít německého herce Gustava Fröhlicha, ohradil se proti tomu a upozorňoval ji na to, že by se stala Němkou.

Proti Fröhlichovi byla i Lídina kolegyně Ljuba Hermanová. Ta o Baarové prohlásila, že byla „mírně hloupá“. Když se jí jednou ptala, proč si nemůže najít slušného Čecha, Lída prý odvětila: „Když já tady nemůžu najít nikoho, kdo by byl tak krásnej jako Fröhlich a chytrej jako Goebbels.“ O nacistickém vůdci Hitlerovi Baarová řekla, že na něm nebylo nic přísného. Prý se choval mile a zdvořile a líbilo se jí, že spolu hovořili jako staří známí…

Toužila po slávě za každou cenu?

Osudovým mužem se pro Baarovou stal Joseph Goebbels, který všem naháněl hrůzu. Filmová hvězda jej ale viděla zcela jinýma očima. Nacistický pohlavár byl natolik okouzlen jejími půvaby, že byl kvůli ní ochoten opustit rodinu a také vysokou funkci. Kdyby Hitler nezasáhl a nezakázal mu to, kdo ví, jak by jejich milostný románek dopadl.

Když se o hereččině vztahu s Goebbelsem dozvěděla rodina, odsoudila Lídu i její matka, která do té doby stála při ní. Hvězda předválečných filmů Eva Gerová se Lídy zastala: „Já ji vůbec neodsuzuji, ona zcela propadla své herecké kariéře a pro nic jiného nežila. Kdo ví, co by potkalo mě, kdybych za okupace ještě dál filmovala?“ Opačně viděla Baarovou herečka Zdenka Sulanová: „Víte, co přede mnou jednou řekla? Že byl Goebbels jediný muž, který ji kdy sexuálně uspokojil. Tak pak ať vykládá, že s ním nic neměla, že jo?“

Publicista Stanislav Motl o Baarové zase v jednom rozhovoru řekl: „Svou naivitou a sebestředností ublížila sama sobě i své rodině. Byla to žena, která toužila po slávě za každou cenu. Pamatuji si na situaci, kdy jsem se jí zeptal, jestli jí nebylo divné, že najednou začali mizet židovští producenti, umělci, jestli se zajímala, kam zmizeli. Ona mi skoro odsekla: Myslela jsem, že jsou někde v Americe. I to vypovídá o její osobnosti.“

Smutný konec rodiny

Většina hereckých kolegů se Baarové kvůli udržování styků s německými pohlaváry vyhýbala. Na všechny situace, které se kolem ní odehrály, nejvíce doplatila její sestra Zorka, která byla také herečkou. Trpěla depresemi. Lidé se dívali skrz prsty i na ni. Jednoho dne ji dokonce kvůli Lídě vyhodili z Divadla na Vinohradech. Zorka se nakonec ze všeho psychicky zhroutila a rozhodla se pro sebevraždu. Vypila benzín, z čehož se jí udělalo „jen“ nevolno. Následně tedy skočila z balkonu rodinné vily.

Smutný osud potkal i Lídinu maminku, která zemřela na mrtvici při výsleších v Bartolomějské ulici. Tatínek zase přišel o nohu kvůli neléčenému zánětu.

Baarová po válce zmizela z veřejnosti. Mnoho lidí si myslelo, že již nežije, ale ona se uchýlila do Rakouska. Pobírala minimální důchod, žila osamoceně a holdovala alkoholu. Zemřela 27. října 2000 ve věku 86 let.

Související články

Další články