Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Mrazivé záběry: Přesně před deseti lety zabil Breivik 77 lidí, při vraždění se smál

Dnes je to přesně deset let od hrůzných okamžiků, kdy se v Norsku odehrál jeden z největších masakrů moderních evropských dějin. Anders Breivik (41), dnes přejmenovaný na Fjotolfa Hansena, zavraždil celkem 77 lidí během série tří teroristických útoků v Oslu a na ostrově Utøya.

Drtivá většina bezbranných obětí Anderse Breivika neměla sebemenší šanci na přežití. Většinu tvořili účastníci letního pobytu mládežnické organizace Norské strany práce. Během útoku, který byl podle něj nevyhnutelný a vrah lituje, že nezabil více lidí, se podle očitých svědků Breivik spokojeně usmíval.

Devadesát minut před útokem rozeslal svůj manifest 2083 Evropská deklarace nezávislosti (o 1518 stranách) na 1003 mailových adres. Dokument obsahuje jeho názory na uspořádání světa s mnoha citacemi, historickými odkazy a poznámkami z osobního života. Podle vlastních slov na něm pracoval devět let, z toho tři na plný úvazek. Podrobně v něm také rozebírá přípravy na teroristický útok – opatření zbraní, výrobu výbušnin a svůj mentální stav ve dnech před akcí.

V roce 2012 byl Breivik odsouzen k 21 letům ve vězení poté, co byl usvědčen z masové vraždy, způsobení smrtící exploze a terorismu. U soudu hajloval, vystupoval sebevědomě a prohlásil, že lituje, že nezabil víc lidí. Ve vězení se prý dobře necítí. Jeho právníci chtěli, aby místo za mřížemi skončil v psychiatrické léčebně. To se ale nestalo a Breivik si nepřestává stěžovat, podává i žaloby na norský stát.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy