Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Mrazivé svědectví paní Zdeňky: Tornádo nám způsobilo kolektivní smrt

Mrazivé svědectví paní Zdeňky: Tornádo nám způsobilo kolektivní smrt
Zdroj: profimedia / koláž eXtra.cz
+ Dalších 6 fotografií
zpověď

Tornádo vzalo mnoha lidem na jižní Moravě nejen střechy nad hlavou a hmotný majetek, ale také vzpomínky a příběhy spjaté s jejich domovy. V obcích jako Moravská Nová Ves, Lužice a Hrušky často žijí po generace celé širší rodiny. "Je to jako kolektivní smrt. Je to horší, než jsem si dokázala představit z prvních popisů a článků," uvedla Zdeňka, rodačka z Hrušek. 

Z Hrušek pochází jak Zdeňčin otec, tak matka. Za prarodiči chodívala na "horní i dolní konec". Vesnice je po čtvrteční bouři s tornádem v troskách, statici postupně rozhodují, co všechno půjde k zemi.

"Nejde o materii domů, jde o lidi, vzpomínky, minulost i budoucnost, kterou mají lidé z míst, kde žijí a vyrůstají," popsala Zdeňka. Obec už zažila povodně; čtvrteční bouře byla podobně ničivá, ale mnohem rychlejší.

Pomoc obětem tornáda na Moravě

Veřejnou sbírku na pomoc obětem ze zasažených oblastí na Moravě vypsala Nadace Via. Přispívat lze přes webové stránky on-line platbou, bankovním převodem nebo přes Google Pay.

Sbírku na pomoc organizuje také Nadační fond přes platformu znesnáze21, kam lze přispět on-line platbou.

Kromě toho mohou lidé finančně pomoci prostřednictvím Diecézní charity Brno. Dary lze směřovat na účet 4211325188/6800 s variabilním symbolem 2002. Alternativně je možné poslat také dárcovskou SMS ve tvaru DMS DCHB 30, 60 nebo 90 v závislosti na tom, jakou částku chtějí lidé poslat, na číslo 87 777.

Podobně je možné pomoci také přes Diakonii Českobratrské církve evangelické, která zřídila účet 2100691426/2010. I v tomto případě lze peníze poslat pomocí dárcovské SMS ve tvaru DMS DIAKONIEPOMOC 30,60 nebo 90 v závislosti na tom, jakou částku lidé chtějí přispět, na číslo 87 777.

Finanční pomoc organizuje také nadace ADRA; dary je možné poslat na účet 66888866/0300 s variabilním symbolem 390.

Člověk v tísni vyhlásil sbírku SOS Morava. Příspěvky je možné posílat na speciálně zřízené konto 713271329/0300.

Přispět je možné i na účet Českého červeného kříže. Číslo je 333999/2700, variabilní symbol 2101. Organizace spustila i platební bránu.

S nabídkou pomoci je rovněž možné obrátit se na krizovou linku 800 129 921, kterou aktivoval Jihomoravský kraj.


Lidé odjinud nejspíš vidí na fotkách hlavně sutiny, rozbořené domy, jenže pro Zdeňku je toho rozbořeného mnohem víc. "Stačí si představit za každým z nich příběh holky nebo kluka, kteří tam vyrostli nebo žili. To bolí," uvedla. Děkuje všem, kdo po bouřích a tornádu pomáhají nebo ještě pomohou - rodině, dobrovolníkům, ale i samosprávě, státním složkám a Evropské unii.

Suť díky rychlé pomoci nejspíš za pár dní zmizí, odklízecí práce postupují velmi rychle, stejně jako provizorní opravy střech. Co ale nelze tak rychle vrátit, jsou stromy. Všechny vzrostlé jsou pryč. "Tam, kde prošlo tornádo, tam je pláň, to je hrozně smutný pohled," dodala Zdeňka.

Burešová a Forejt podobu nezapřou: Fanoušci si spletli Evu s Přemkem

Související články

Další články

Nejnovější kauzy