Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Mrazivé svědectví muže, který přežil koronavirus: Tři týdny jsem byl v kómatu, nefunguje mi jedna plíce

Mrazivé svědectví muže, který přežil koronavirus: Tři týdny jsem byl v kómatu, nefunguje mi jedna plíce
Zdroj: Reprofoto TV Nova
+ Další 4 fotografie
Koronavirus
Koronavirus bývá často přirovnáván k chřipce, s čímž řada odborníků zásadně nesouhlasí. Argumentují přitom tím, že nemoc může mít velice těžký průběh s řadou nečekaných komplikací. To se během jara ukázalo nejen v Itálii, ale v menší míře i v Čechách. Televize Nova ve svém dokumentu Česko-19, který poskytla exkluzivně pro eXtra.cz, rozebírá například příběh Pavla Šafáře. Ten chytil koronavirus před více než třemi měsíci a měl štěstí, že přežil. S vážnými následky se přitom léčí dodnes.

Pavel Šafář byl jedním z těch, kteří prodělali těžký průběh koronavirové nákazy. Zprvu tomu přitom nic nenasvědčovalo. "Na začátku jsem měl jen vysoké teploty, s dýcháním jsem takové problémy neměl," řekl Šafář v dokumentu Česko-19 Následoval ale zvrat a nemoc se začala rychle zhoršovat.

"Poté, co jsem zkolaboval, jsem si musel zavolat sanitku. V nemocnici mi potvrdili, že mám koronavirus. Následně zjistili, že se mi k tomu přidal oboustranný zápal plic a ještě další přidružené problémy, jako selhávání ledvin," popsal průběh prvních pár dní Šafář, který musel být po třech dnech v nemocnici poblíž svého bydliště převezen do Prahy, kde mají lékaři větší možnosti.

Probuzení po třech týdnech

Kvůli komplikovanému zdravotnímu stavu museli doktoři Šafáře uvést do umělého spánku. "Řekli mi, že mě uspí na tři až čtyři dny. Probudil jsem se ale až po třech týdnech a zjistil jsem, že mě mezitím přesunuli do třetí nemocnice. Pan doktor se mě zeptal, jestli vím, jaké je datum. Tak jsem mu něco řekl a on odpověděl: Skoro přesně, jen jste se o měsíc seknul," vzpomíná Šafář.

Nakažený muž byl po celou dobu v kritickém stavu a doktoři několik týdnů bojovali o jeho život. Od doktorů se pak doslechl, že několikrát utekl hrobníkovi z lopaty. "Podle docenta Balíka, který mě ošetřoval, jsem byl nejtěžší pacient v Čechách," řekl Šafář.

Zachránil ho remdesivir

Doktoři mu zkoušeli nasazovat různé léky, ať už z Čech, nebo Japonska, žádné ale nezabíraly a jeho stav se horšil. Řadu dní za Šafáře musely dýchat přístroje, na které byl napojený 24 hodin denně. Život mu pravděpodobně zachránil až experimentální lék Remdesivir. Po jeho nasazení se začal Šafářův zdravotní stav stabilizovat a po týdnu od prvního užití léku mohli doktoři muže probudit.

Nyní uběhly více než tři měsíce od nakažení, Šafář se ale stále léčí v nemocnici ve středních Čechách. "Nefunguje mi půlka plíce, proto musím pořád rehabilitovat," vysvětlil muž v dokumentu. Přestože nemusí být upoutaný na lůžko, těžko se mu dýchá. Změna je vidět i na první pohled, za 3 týdny, kdy ležel v nemocnici, shodil ze 120 kilogramů na devadesát.

Manželka se bála zazvonění telefonu

Zatímco bojoval v nemocnici o život, peklo si zažívala i Šafářova rodina, která se o něj strachovala. "Člověk si uvědomí, že stačilo strašně málo a už bychom se s rodinou nikdy neviděli. Žena se bála každého zazvonění telefonu," dodal Šafář.

O dalších osudech nakažených i lékařů, kteří je ošetřovali, se dozvíte v dokumentu Česko-19. Ten odvysílá TV Nova v úterý ve 21:50.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy