Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Mrazivá nahrávka: Jan Palach naposledy promluvil na smrtelné posteli, upálil se před 51 lety

+ Dalších 6 fotografií
Poslední slova
Jan Palach se zapálil v horní části Václavského náměstí. Stalo se tak 16. ledna 1969. Student historie a politické ekonomie se k zoufalému činu uchýlil kvůli nesouhlasu se sovětskou okupací a opětovným utužením totalitního režimu. Přinášíme autentickou nahrávku z nemocničního lůžka, kde Palach po třech dnech na následky popálení zemřel.

Obětoval svůj mladý život, aby zastavil potlačování svobody v okupovaném Československu. Jen půl roku po příchodu vojsk Varšavské smlouvy se Jan Palach 16. ledna 1969 v horní části Václavského náměstí kolem půl druhé odpoledne polil hořlavinou a zapálil. Bylo mu pouhých 20 let.

Palach na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy studoval historii a politickou ekonomii. Vzdal se života, protože chtěl zachránit svou zemi. Hořící běžel přes křižovatku od kašny pod muzeem k Washingtonově ulici, kde se jej pokusil svým kabátem uhasit výhybkář Dopravního podniku. S rozsáhlými popáleninami byl převezen do nemocnice. Po odvážném činu, který se snažila komunistická strana všemožnými výmysly bagatelizovat, žil ještě dva dny.

Poslední slova před smrtí

Na smrtelném lůžku ještě Palach stihl promluvit, na autentické nahrávce si s ním povídá MUDr. Zdenka Kmuníčková. Do poslední chvíle trval na svých požadavcích, zejména na stažení cenzury. Poslechněte si jeho slova, z nichž i po tolika letech doslova mrazí.

Související články

Další články