Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Mrazáky s mrtvolami na ulicích? Černý scénář se začal naplňovat v Ostravě

Mrazáky s mrtvolami na ulicích? Černý scénář se začal naplňovat v Ostravě
Zdroj: profimedia.cz
Moravskoslezský kraj
Černý scénář podle ministra vnitra Jana Hamáčka (42) s mrazáky plnými mrtvol na ulicích se možná blíží ke skutečnosti. Ostravské krematorium nechalo během víkendu vystavět speciální zařízení, kam mohou ukládat mrtvé. Učinili tak kvůli rychlému nárůstu pacientů, kteří podlehli nákaze koronaviru.

Krematorium Ostrava, jediné v Moravskoslezském kraji, navýšilo v posledních dnech kapacitu skladování zesnulých. Zemřelých je totiž víc, než je v tomto období obvyklé. Nárůst částečně způsobila i pandemie koronaviru ČTK to v pondělí řekl ředitel krematoria Ivo Furmančík. Krematorium vybudovalo nové skladovací místo venku, kam přijíždějí pohřební služby. Na situaci upozornil Seznam zprávy.

"Určitou část jsme obložili chladírenskými panely a zastřešili, aby to bylo vyhovující z hlediska hygieny," řekl Furmančík. "Je takový pravidelný podzimní nárůst počtu zesnulých. Do toho přišel covid a nárůst byl možná trošku vyšší než obvykle v tomto období, takže tím pádem jsme museli přistoupit k navýšení kapacity. Ale myslím, že v tuto chvíli už se to snad bude stabilizovat. Každopádně jsme připraveni," podotkl.

Navýšení počtu úmrtí v době pandemie

Pohřební služby do krematoria v týdnu běžně přivážejí v průměru 40 až 50 nebožtíků denně, v sobotu okolo deseti a v neděli prakticky žádné. V posledních dnech vozily přes týden denně kolem 70 zesnulých. Krematorium mělo kapacitu pro uskladnění maximálně 50 zemřelých, nyní ji navýšilo na dvojnásobek.

"Na spalování máme taky určitý limit. Jsme schopni zpopelnit denně asi 60 zesnulých, včetně sobot a nedělí, ale v takové velké míře se zesnulí zase nepřivážejí. Řekl bych, že jsme na hranici kapacit, ale zatím to stíháme, není s tím výraznější problém," řekl ředitel. Zástupci ostravské krajské hygienické stanice podle něj zařízení zkontrolovali a neměli připomínky. "Dnes jsme spustili chlazení a v tuto chvíli už to funguje," uzavřel Furmančík.

Černý scénář podle ministra Hamáčka

Kvůli zesnulým, u nichž byla prokázána infekce covid-19, krematorium zvláštní opatření provádět nemusí. "To je spíše záležitost pohřebních služeb. Zesnulí jsou označeni covid-19. Máme to napsáno v dokumentech, které jsou nám dodávány, máme rakve označené, nicméně u nás už se nějaké speciální opatření neprovádí," uzavřel Furmančík.

"Tady nám hrozí kolaps zdravotnictví. Reálně hrozí Itálie, hrozí New York. Chápu, že vláda v některých věcech dělá chyby, špatně komunikuje, ale to gros je naprosto jasné: pokud to neuděláme, budou v ulicích mrazáky na mrtvoly," varoval už dříve šéf ministerstva vnitra Jan Hamáček. Reagoval tím na nedodržování vládních opatření.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy