Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Motýli v Česku jsou před vyhynutím: Může za to třeba řepka, říká entomolog Melichar

Zdroj: unsplash.com
+ Další 2 fotografie
kritická situace
Deštivý srpen kazí některým lidem dovolenou, zemědělcům způsobuje ztráty a některé druhy motýlů špatné počasí přivádí k úhynu. Úbytek těchto pestrých živočichů je dlouhodobý problém. Ovšem není jediným. Za dramatickým úbytkem motýlů v Česku stojí i jiné věci, jako třeba řepka, prozradil člen České společnosti entomologické při České akademii věd Tomáš Melichar. Zkrátka motýlů v Česku dramaticky ubývá a situace je alarmující.

Úbytek motýlů patří mezi celoevropské problémy a netrápí jen Česko. Na prahu vyhynutí je řada druhů, ať už jde o hnědáska osikového, babočku osikovou, nebo modráska hořcového a jiné. Jestliže některého z nich v přírodě zahlédnete, pozorně si ho prohlédněte. Jak to vypadá, brzy se vám to v dalších letech nemusí podařit.

A jaká je reálná situace v Česku Redaktor eXtra.cz oslovil entomologa Tomáše Melichara. "Zabývají se tím některé instituce, které dělají monitoring. A aktuálně bijí na poplach. Monitoring se týká nějaké rozlohy, kde se sbírají motýli a zkoumá se biodiverzita (Druhová a množstevní početnost v dané lokalitě - poznámka red.) a průzkum zaměřený na Česko ukazuje, že jde o dramatický úbytek motýlů v Česku, tím je myšleno kompletně denní motýli," řekl odborník, který poukázal i na příčinu úbytku motýlů v Česku.

"Důvodem jsou klimatické změny, ale hlavním důvodem je, že mizí živné rostliny motýlů, tedy strava, kterou se živí housenky motýlů. Hlavně je to způsobeno tím, že se používají v hojné míře pesticidy napříč celou republikou. Jedním z dramatických problémů je skutečnost, že v Česku jsou velké plochy řepky (monokultury jednotlivých plodin), a aby se mezi řepkou neobjevovaly rostliny, plevel, což jde většinou o byliny, na kterých motýli žijí, tak dochází k likvidaci herbicidy a pesticidy, což je smrtelný koktejl pro veškerý hmyz a bylinné rostliny," upřesnil Melichar s tím, že situace není skutečně dobrá.

"Pokud by došlo k dalšímu dramatickému poklesu vymření motýlů, je logické, že se naruší rovnováha v přírodě. Následky mohou potom být katastrofální. Lidé když vidí ošklivou housenku, nevadí jim ji zlikvidovat, když vidí motýla, považují to za krásu. Paradoxně motýl je poslední stadium vývoje, jde de facto o prázdnou schránku, která slouží pouze k rozmnožení a její životnost je přibližně měsíc v závislosti na druhu," dodal Melichar.

Co jste možná o motýlech nevěděli:

Motýli tvoří druhý největší řád hmyzu, hned po broucích.*

Typickým znakem motýlů jsou dva páry vzdušnicemi protkaných křídel, která jsou pokryta drobnými šupinkami (squamulae). Šupinky pokrývají hustě rub i líc křídel a překrývají se jako tašky na střeše.*

Samičky kladou až několik tisíc vajíček zpravidla na rostlinu, kterou se živí housenky. Housenky se živí rostlinnou potravou a po určité době se zakuklí. Většina housenek spřádá vlákna, některé druhy předou společná hnízda (bourec prstenčitý) nebo kokony.*

Motýli, kteří nežijí v tropických oblastech, musejí vyřešit problém přežití zimy. Nejčastěji přezimují pouze vývojová stadia, housenky nebo kukly.*

Související články

Další články