Trendy tagy válka na Ukrajině Survivor 2023 MS v hokeji 2023 Oktagon

Moskva vrátí úder: Rusové vinu nadále odmítají, mluví o odvetě a americké stopě

Moskva vrátí úder: Rusové vinu nadále odmítají, mluví o odvetě a americké stopě
Zdroj: Pixabay
Ruská špionáž

Rusko vyhoštění svých osmnácti diplomatů z České republliky nenechá bez povšimnutí. Vyplývá to z nedělního prohlášení ruského ministerstva zahraničí, podle kterého země podnikne odvetná opatření.

Rusko přijme odvetná opatření proti rozhodnutí České republiky vyhostit 18 ruských diplomatů. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo zahraničí. Ruská diplomacie za krokem české vlády vidí americký vliv a vnímá ho jako provokaci. Obvinění z podílu ruských tajných služeb na výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích z roku 2014 považuje Moskva za absurdní a nepodložená.

"Podnikneme odvetná opatření, která donutí autory této provokace plně pochopit vlastní odpovědnost za zničení základů běžných vztahů mezi našimi zeměmi," napsalo ministerstvo v prohlášení.

Krok české vlády je podle ruské diplomacie pokračováním řady protiruských akcí, které Česká republika podnikla v posledních letech. Je těžké nevidět za vypovězením pracovníků ruského velvyslanectví v Praze "americké stopy", uvádí ruské ministerstvo.

Vyhoštění diplomatů

Z ČR je kvůli případu vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) také oznámila, že pátrá po dvou mužích s ruskými pasy, kteří se v říjnu 2014 pohybovali v Praze, Moravskoslezském a Zlínském kraji ve stejné době, kdy vybuchla munice ve Vrběticích.

Podle fotografií i jmen z pasů šlo o stejné dva muže, kteří jsou podezřelí z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julie v britském Salisbury z roku 2018. Média tyto muže již dříve identifikovala jako agenty vojenské tajné služby GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu. Podle Ruska jde o civilisty. Rusko jakýkoli svůj podíl na otrávení Skripala a výbuchu ve Vrběticích odmítá.

Vítěz Survivoru Tomáš Weimann: Lásku hledá marně. Přiznal, proč to nevyšlo se Žanetou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy