Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Moskva slzám nevěří: Zemřel oscarový režisér Vladimir Meňšov

Režisér Meňšov zemřel na koronavirus.
Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
Koronavirus

Ve věku 81 let zemřel sovětský a ruský herec, scénárista a režisér Vladimir Meňšov, který v roce 1981 získal Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film za snímek Moskva slzám nevěří. Jak informovala tisková agentura TASS s odvoláním na webové stránky ruského filmového studia Mosfilm, Meňšov podlehl následkům nákazy koronavirem.

Tým Mosfilmu vyjádřil hlubokou soustrast kolegům, rodině a přátelům. „Ztratili jsme našeho drahého přítele, pracovníka Mosfilmu, který věnoval všechny své tvůrčí síly a výrazný talent svému rodnému filmovému studiu, skutečně populárního režiséra, jehož nádherné filmy znají a milují miliony lidí,“ uvedl Mosfilm v prohlášení.

Kromě režijních počinů, mezi které patří vedle oscarového snímku například filmy Láska a holubi nebo Širli-Myrli, působil Meňšov i jako herec a objevil se mimo jiné ve filmových hitech Noční hlídka, Denní hlídka či Legenda 17. Poslední hereckou příležitost dostal v roce 2019 v televizním filmu Krik tišiny (Výkřik ticha) o blokádě Leningradu.

Oscarový snímek

Snímek Moskva slzám nevěří natočil Meňšov v roce 1979. Jedná se o jeden z komerčně nejúspěšnějších sovětských filmů sedmdesátých let. Melodrama přibližuje osudy tří žen z rozdílných koutů země, ukazuje jejich ideály i tvrdá setkání se skutečností a realitou.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy