Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Moravu stíhá jeden extrém za druhým: Po tornádu přijdou děsivá vedra, hrozí požáry

Moravu stíhá jeden extrém za druhým: Po tornádu přijdou děsivá vedra, hrozí požáry
Zdroj: pixabay
Výstraha

Ve čtyřech moravských krajích ve středu odpoledne teploty místy překročí 31 stupňů Celsia, až do pátku tam hrozí požáry a teploty i 37 stupňů. Lidé by měli omezit tělesnou zátěž a dodržovat pitný režim. Ve své výstraze to uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Českem bude ve středu procházet rozhraní mezi velmi teplým vzduchem nad východní Evropou a chladnějším vzduchem nad západem kontinentu. ČHMÚ tak očekává na západě ČR nejvyšší teploty kolem 22 stupňů Celsia, na východě ale až 33 stupňů. Pro čtvrtek meteorologové předpovídají pro jihovýchod území až 37 stupňů Celsia.

Hrozí přehřátí

Výstrahu před vysokými teplotami zatím ČHMÚ vydal pro Jihomoravský, Olomoucký, Moravskoslezský a Zlínský kraj pro středu mezi 12:00 a 20:00. Varování platí pro místa v nadmořské výšce do 500 metrů. Hrozí přehřátí a dehydratace, lidé by měli více pít neslazené nealkoholické nápoje a minerálky, uvedli meteorologové. Tělesnou zátěž radí omezit zejména v poledních a odpoledních hodinách. Odborníci varují před ponecháním dětí a zvířat na přímém slunci nebo v zaparkovaných autech.

Požáry podle ČHMÚ hrozí ve čtyřech moravských krajích od středečního poledne do páteční půlnoci. Lidé by podle výstrahy neměli rozdělávat oheň v přírodě a odhazovat cigaretové nedopalky. Meteorologové doporučují řídit se místními vyhláškami a zákazy, vydanými k suchu a možnému riziku požárů.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy