Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Morava zná svou hrdinku: Bára (18) i s otevřenou zlomeninou zachránila cestující autobusu

Morava zná svou hrdinku: Bára (18) i s otevřenou zlomeninou zachránila cestující autobusu
Zdroj: Se svolením Barbory/Tomáše Staňka
+ Dalších 6 fotografií
Hrdinství

Tornádo na Moravě přineslo jak řadu smutných příběhů, tak i množství těch pozitivních. Jedním z nich je hrdinský čin osmnáctileté Báry z Tvrdonic. Ačkoliv byla sama těžce zraněná, zvládla zachránit cestující, kteří uvízli ve zdemolovaném autobusu. Včetně čtrnáctileté Silvie, která bojuje o život ve vídeňské nemocnici. O hrdinství Báry redakci eXtra.cz pověděla její kamarádka.

Když na jihu Moravy udeřilo tornádo, osmnáctiletá Bára zrovna cestovala autobusem z Hodonína do Tvrdonic. Ničivý živel ale cestující zasáhl mezi Mikulčicemi a Moravskou Novou Vsí. Tornádo si s autobusem doslova pohrálo, jako by byl z papíru, a odhodilo ho 30 metrů daleko. Dopravní prostředek skončil totálně zdemolovaný a převrácený na boku, přičemž v něm uvízlo hned několik cestujících.

Byla to právě Bára, kdo se jako jediná dokázala z autobusu dostat. "Měla roztrženou hlavu, pořezanou nohu, otevřenou zlomeninu druhé ruky - tu si sama zafixovala a došla až na silnici, ze které byl autobus v šeru už skoro neviditelný," popisuje hrůzné okamžiky Bářina kamarádka.

Je zpátky z nemocnice

Osmnáctiletá dívka dokázala v nesnesitelných bolestech sehnat pomoc, když narazila na muže, který na její popud zavolal sanitku pro lidi uvízlé ve zdemolovaném voze. "Až když zavolal pomoc, asi ztratila vědomí, protože si víc nepamatuje," vysvětluje kamarádka.

Bára svým hrdinstvím zachránila život i čtrnáctileté Silvii, kterou musel vrtulník transportovat kvůli těžkým zraněním do nemocnice ve Vídni. Tam stále bojuje o život. Právě Silvii Bára v autobuse slíbila, že zavolá pomoc. Jak slíbila, tak to také splnila.

"Tragédie, co se u nás stala, má v několika bodech své hrdiny a Bára je určitě jednou z takových hrdinek. Už je zpátky z nemocnice, vděčná, že všichni žijí," říká kamarádka, která je na Báru po právu pyšná.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy