Tajemný obraz namaloval Leonardo da Vinci začátkem 16. století. Zřejmě je na něm vyobrazena žena florentského kupce La Gioconda. Jiné teorie ale říkají, že Leonardo na topolové dřevo zvěčnil svou matku.

Vědce fascinuje zejména tajemný úsměv portrétované ženy. Kanadští vědci tvrdí, že jde o ženu těsně po porodu, neboť na původním obraze jsou stopy po lehkém šátku, který ve Florencii nosily ženy, které porodily.

Záhadology také dráždí pozadí obrazu. Je na něm snová krajina s mosty a sopkami. Pravá a levá polovina pozadí ale k sobě nepatří, za zády Mony Lisy by se nemohly spojit v celek.

Milovníci tajemna nyní tvrdí, že na obraze našli tvář mimozemšťana. Pokud obraz zdvojíme a jednu část zrcadlově překlopíme k té první, objeví se nám tvář aliena.

Pozor, nejde o ledajakého mimozemšťana. Tenhle totiž má ve tváři rysy Predátora a na hlavě biskupskou čepici! Vypadá to, jako kdyby se z nějakého mimozemšťana stal kněz a kázal lidem.

Leonardo da Vinci údajně budoucím generacím přenechal vzkaz o tom, že náboženství není darem od Boha, ale vzpomínkou na setkání s mimozemšťany.

Žádný Bůh neexistuje, pouze nás pomocí náboženství řídí mimozemská civilizace, která ovládla zejména římskokatolickou církev.

Tento názor není na půdě záhadalogů rozhodně ojedinělý. Dokonce se objevují fantastické spekulace, že sám Leonardo da Vinci měl mimozemský původ a ve svém nejslavnějším obraze se k tomu přiznal.