Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Mokrý ruský hrdina! Putin salutoval padlým hrdinům a liják přetavil v propagandu

+ Další 2 fotografie
Vladimír Putin se zúčastnil Dne paměti a zármutku, tedy dne, který značí vpád nacistického Německa na půdu tehdejšího Sovětského svazu. Putin při kladení květin na hrob neznámého vojína stál bez deštníku v průtrži mračen. Rusko ten den zasáhly silné srážky a celé ceremonii tak přidaly na atmosféře. Premiér Dmitrij Medveděv společně s prezidentem měli šaty zcela promoklé. V druhé světové válce Rusko ztratilo v boji s nacisty přibližně 9 miliónů vojáků a dalších 17 miliónů civilistů, kteří převážně zemřeli hladem.

Video moknoucího Putina obletělo celý svět. Putin bez deštníku na vojenské přehlídce salutoval před hrobem neznámého vojína zatímco mu déšť bubnoval na ramena a hlavu. Dokonale tak využil truchlivé atmosféry a ukázal celému světu, jak se má hlava státu stavět k historii své země. Opět se prezentoval jako neoblomný vlastenec a také schopný vůdce, který dbá na historii svého národa a je schopen kvůli ní přestát i případný zápal plic.

Po několika minutách Putin i premiér Medveděv dostali do rukou deštníky, pod kterými přihlíželi vojenské přehlídce před Kremlem.

Putin jako mistr propagandy pak elegantně vyždímal své sako před prezidentským vozem a teprve potom nasedl. To, že je Putin miláčkem lidu ví i světoví historici, kteří jeho oblíbenost připodobňují ke Stalinovu kultu, který byl v Rusku za dob druhé světové války. Fanatická a neochvějná víra v prezidenta Putina z Rusů přímo čiší.

Vladimír Putin tak celému světu opět ukázal, jak dokáže ocenit patriotické a heroické výkony bývalého režimu. V podstatě mu déšť hrál do karet. Stékající kapky na tváři truchlícího prezidenta, který salutuje padlým hrdinům, vytvořily dokonalý propagandistický efekt.

Dnem paměti a zármutku je v ruské historii označeno datum 21. června. V tento den v roce 1941 Hitler rozvázal veškeré mírové dohody se Sovětským svazem a o den později nacistické Německo zahájilo operaci Barbarossa, tedy napadnutí SSSR v bleskové válce.

Konflikt mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem si na ruské straně vyžádal přibližně 26 miliónů obětí. SSSR na takto rozsáhlý útok nebylo tehdy vůbec připraveno a Hitler se svými vojsky tak v říjnu roku 1941 stanul na předměstí Moskvy.

Tento konflikt byl v ruských dějinách nejkrvavější a Rusové si dodnes připomínají, jak se největší země Evropy během několika měsíců semkla v celek a během dvou let dokázala nacisty z Ruska vyhnat. Vzpomínky na tyto události získaly speciální význam pod Putinovým režimem, který spočívá v národní pýše, a několikrát Putinovi vrátily jeho popularitu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy