Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Modrý Měsíc můžete spatřit už dnes v noci! Co o podivném úkazu prozradil astronom?

Čeká nás dnes superměsíc nebo Blue moon? Obě označení jsou správná i přesto, že jsou nevědecká. Blue moon neboli modrý Měsíc nemá s barvou nic společného a vznikl původně označením úplně jiného tělesa. Název mu už ale zůstal. Dnešní večer si tedy dejte pozor. Již druhý úplněk v tento měsíc bude svítit více než obvykle a může způsobit poruchy spánku.

Oblohu už dnes v noci rozzáří takzvaný modrý Měsíc a spatřit ho můžeme nejlépe kolem jedenácté hodiny večerní, ale nebojte, vidět ho budete moci i zítra. Oficiální datum úplňku je totiž až 31. ledna. Veřejnost fascinuje, že se jedná už o třetí úplněk v řadě. „První jsme zažili v prosinci, druhý na začátku ledna a třetí nás čeká již dnes. Blue moon neboli modrý Měsíc je obecné označení pro druhý úplněk v jednom kalendářním měsíci a vzniká, když je Měsíc nejblíže Zemi,“ prozradil eXtra.cz astronom Pavel Suchan.

Pohled to bude vskutku nevídaný, jelikož modrý Měsíc je skutečně o něco větší než obvyklý úplněk a zářivost je také o něco intenzivnější, Podle NASA se může zdát až o 14 procent. „Může způsobovat i nespavost vlivem světla. Pouliční osvětlení září ale pořád více,“ směje se Suchan. Pověry ale vládnou světem, a tak byste údajně přeci jen neměli sedat za volant, vykonávat těžké práce nebo se nechat operovat. I hádky s partnerem raději odložte na jindy.

Související články

Další články