Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Módní srovnání prvních dam Česka očima Anny Čmuchálkové: Sportovní Havlová, nemoderní Zemanová a Pavlová jako svěží vítr

Módní policie prvních dam Česka.
Zdroj: Profimedia, koláž eXtra.cz
+ Dalších 15 fotografií
Módní policie

Česká republika má v pořadí již pátou první dámu. Eva Pavlová reprezentuje zemi dobře, i co se týče módní stránky. Ráda se obléká do výrazných barev a celému národu tak ukazuje, že ženy v zimě rozhodně nemusí oblékat pouze tmavé depresivní barvy. V článku jsme se podívali do minulosti a zdokumentovali, jak si vedly partnerky českých prezidentů od Olgy Havlové až po současnou Evu Pavlovou.

Olga Havlová

Manželka prvního polistopadového prezidenta Václava Havla Olga Havlová (†62) měla ráda sportovní a neformální módu. Oblíbila si klasické džíny a svetry, stejně tak ale dokázala na důležitou událost vynést elegantní šaty, saka s vycpanými rameny, halenky s vázačkou a sukně nebo kostýmky. Oděvy si nechávala na míru šít u Inny Arnautové, což byla žákyně legendární prvorepublikové návrhářky Hany Podolské.

Olga měla svůj styl, od něhož neupustila ani na postu první dámy. Na veřejnosti nikdy neudělala ostudu a věděla, co jí sluší a co nikoli. „Nebyla typ ženy, který by obcházel módní butiky a salóny. Nejraději by si ale od nás odnesla šaty již hotové, ovšem to při ručním šití, které vyžaduje tři zkoušky, není možné. Vždy si proto z nákresů vybrala nejjednodušší model. Nebylo to její hobby, jenže dobře věděla, že musí mít jako první dáma ručně ušité oblečení, stejně jako pan prezident. Při státních návštěvách, zejména na královských dvorech či v Bílém domě, je to nepsané pravidlo. Stejný důraz kladla na kvalitní materiály,“ prozradila před lety Novinkám majitelka salonu Yvetta Ajchlerová.

Dagmar Havlová

Dagmar Havlová (69) si své místo ve společnosti musela vydobýt. Havla si totiž vzala jen rok po smrti Olgy, což veřejnost nenesla zrovna dobře. Brzy se z ní ale stala elegantní žena, která byla dokonce v roce 2008 Českou módní akademií označena jako nejelegantnější žena Česka.

Tento status si drží dodnes, volí elegantní a ženské šaty nebo kostýmky, které jí bezchybně padnou. Oděv navíc dokáže vždy povznést na novou úroveň zajímavým detailem.

Livia Klausová

V roli první dámy byla Livia Klausová (79) vždy upravená a elegantní. Často volila jemné barvy jako růžovou nebo krémovou. Oblékala šaty i kostýmky, které jí vždy perfektně seděly, ovšem místy její oděvy působily lehce zastarale. Livia se nebála ani kloboučků, které často nosí členové královských rodin. Potrpěla si i na kožichy, ovšem ty nedokázala vždy sladit tak působivě.

Ivana Zemanová

Po Klausové se stala první dámou Ivana Zemanová (57), která si na elegantní oděvy příliš nepotrpěla. Na důležitém společenském setkání sice nevypadala nikdy vyloženě špatně nebo neuctivě, ovšem Ivana si nikdy nezakládala na tom, že z ní bude nejlépe oblékaná žena Česka. Módě zkrátka nevěnovala nijak velkou pozornost.

Často nosila oděvy rovného střihu v tmavých barvách jako tmavě modrá nebo černá, což jí často ještě zbytečně přidávalo kila navíc.

Eva Pavlová

Nová první dáma Eva Pavlová (58) se se svou rolí teprve seznamuje, ale ostudu svými oděvy rozhodně nedělá. Její stylistka Štěpánka Pivcová jí vybírá barevné oděvy minimalistických střihů. „Určitě ji budeme vídat v barvách, protože jí sluší. Myslím, že k nim nějakým způsobem dospěla. Černou příliš nosit nechce. Je osvěžující, že žena jejího věku sahá po barvách a nebojí se být výrazná, což dává i výrazný signál společnosti. Kromě růžové samozřejmě budou i další barvy, sluší jí modrá, pastelové i výraznější tóny,“ prozradila Deníku. Je tak jasné, že Pavlová se rozhodně nebude bát experimentovat.

Vítěz Survivoru Tomáš Weimann: Lásku hledá marně. Přiznal, proč to nevyšlo se Žanetou

Související články

Další články

Nejnovější kauzy