Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Módní bible Vogue v Česku: Karolínu Kurkovou jako Olgu Havlovou většina nepochopila

Vogue je konečně v Česku.
Zdroj: Instagram/archiv
+ Dalších 12 fotografií
Prestižní módní magazín Vogue je konečně v Česku. První vydání vyšlo dnes a titulka, která byla dlouhé týdny předmětem vášnivých dohadů, vzdává hold bývalé první dámě Olze Havlové (†62). Mnozí však poselství nepochopili a houfně časopis kritizují!

Módní bible Vogue je na poli trendů a životního stylu světovou špičkou. Magazín, na jehož titulní stránku to chce dotáhnout každá modelka, dnes poprvé vyšel v českosloven­ské verzi.

Vůbec první číslo vzdává poctu Olze Havlové, bývalé první dámě a životní lásce polistopadového prezidenta Václava Havla, kterou ztvárnila topmodelka Karolína Kurková.

„Olga se pro nás stala představitelkou tiché ženské síly. Obdivujeme její vytrvalou podporu Václava Havla v jeho nejtěžších chvílích stejně jako filantropickou činnost, které se vytrvale věnovala. Pokud ve veřejném prostoru chybí památník výjimečné ženy, je to ten pro Olgu, a my uděláme vše, aby mohl vzniknout,“ vysvětluje šéfredaktorka Andrea Běhounková.

Očekávání byla veliká a pro mnohé je Olga Havlová na titulce zklamáním. „Nikdy nehaním práci druhých lidí, zvlášť když tu práci nedělám, ale tohle je průšvih. Proč to není jen česká Vogue? Proč si neustále připomínat minulost? Proč časopis, který má být hlavně o kráse, nádherných šatech, umění, inspiraci, proč ten náš vypadá takto?“ ptá se jeden z kritiků.

Americká Vogue v čele s dlouholetou obávanou šéfredaktorkou Annou Wintour má nesmírný vliv na světovou módu. Je to právě Wintour, která z velké části rozhoduje, co se bude nosit. A nemusíte za jedny šaty utratit dvě výplaty, aby se vás její nápady dotkly. Dostanou se k vám z klasických konfekčních obchodů, které světové návrháře, byť se zpožděním, kopírují. Dobře to bylo vidět i ve filmu Ďábel nosí PraduMeryl Streep, který vycházel ze skutečného zážitku stážistky v prestižním magazínu.

Nikdo nemohl čekat, že podobnou roli zaujme i československá Vogue. Pouhý selský rozum stačí na zjištění, že to tak zkrátka nikdy nebude. A je nesmírně sympatické, že se redakce vydala vlastní cestou. Symbol demokratických hodnot Olga Havlová na srpnové titulce v roce, kdy si připomínáme padesáté výročí sovětské okupace Československa, je krásným poselstvím a důkazem, že svět módy nemusí být nutně povrchní.

Měli bychom si toho vážit, je ostudné takový krok hanit.

Související články

Další články