Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Moderními technologiemi proti osamělosti v době covidu. Senioři se mohli spojit s rodinou

Moderními technologiemi proti osamělosti v době covidu. Senioři se mohli spojit s rodinou
Zdroj: Huawei
Darované telefony

V dnešní době to většině z nás připadá jako standard – něco potřebujeme vyřídit, použijeme mobilní telefon. Chceme mluvit s někým blízkým, použijeme mobilní telefon. Chceme zjistit novinky z domova či ze světa, použijeme mobilní telefon. Nekončící pandemie onemocnění covid-19 ukázala, jak důležité jsou moderní technologie.

Ne každý ale měl moderní mobilní telefon k dispozici, přitom pro někoho je moderní přístroj také cestou k tomu, jak si například procvičit paměť. „Obecně se dá říci, že nejen našim klientům, ale nám všem umožňuje mobilní telefon kontakt s našimi blízkými, ale též je pomocníkem pro případ komunikace k úřady či vyřizování jiné nezbytné agendy. Pro některé z nich může být i nástrojem, který díky různým aplikacím pomáhá seniorům v procvičování paměti nebo jiných činnostech důležitých pro zlepšení jejich duševní i fyzické kondice,“ popisuje vedoucí Programového oddělení Českého červeného kříže Miroslava Jirůtková.


Právě tato instituce mohla být poslem dobrých zpráv a rozdat seniorům – klientům Českým červeným křížem provozovaných zařízení mobilní telefony celkem za 282 500 Kč. Obdarováni byli klienti domů pro seniory nebo domů se zvláštním režimem, které jsou zaměřeny na poskytování individuální pomoci a podporu osobám s chronickým onemocněním, především Alzheimerovou chorobou.

Cesta k nalezení si cesty k technologiím

Spojit se s blízkými nebo si vyřídit potřebné mohli díky daru společnosti Huawei Technologies a jejími projektu „ICT proti covidu“ také klienti Agentury domácí ošetřovatelské péče Alice a klienti v azylových domech v Lounech a Žatci. Část telefonů potom usnadnila komunikaci těm, kteří se o potřebné starají.


Podle Miroslavy Jirůtkové byla pro část seniorů doba pandemie velkým impulzem pro nalezení si cesty k moderním technologiím či většímu využívání sociálních sítí. Miroslava Jirůtková si i přes všechny potíže uplynulých měsíců nemyslí, že by pandemie byla pro Český červený kříž dobou trápení.

„Určitě bych nehovořila o trápení, neboť jako organizace jsme pomáhali při mnohých mimořádných událostech, při kterých se museli kolegyně, kolegové a naši dobrovolníci operující v terénu často potýkat s různými překážkami a byli vystaveni nelehkým úkolům. Pokud bych měla zmínit přeci jenom něco, co pro nás bylo v první vlně pandemie obtížné, zmínila bych zajištění ochranných osobních pracovních prostředků pro naše pracovníky, kterých byl zpočátku opravdu velký nedostatek. Covid-19 byl pro všechny nová zkušenost, kterou se budeme snažit zohlednit v rámci pravidelných interních workshopů či cvičení souvisejících s přípravou ČČK na mimořádné události,“ dodává Miroslava Jirůtková.

Telefony pomáhaly s očkováním

Mobilní telefony mohla díky daru od společnosti Huawei rozdat i Diecézní charita Brno, konkrétně šlo o pět desítek telefonů. Po pěti putovaly mobily a nyní slouží ve Znojmě, Břeclavi, Hodoníně, Třebíči, Tišnově, Brně, Rajhradě, Blansku nebo v Jihlavě.


A tak domácí zdravotní sestry a pečovatelky brněnské charity začaly svým klientům vedle pomoci se stravou, hygienou nebo poskytováním profesionální zdravotní péče v domácím prostředí, asistovat při učení se s darovanými telefony.

„Nabízí jim podporu při používání, například k registraci na očkování proti nemoci covid-19. Současné vysoce inteligentní technologie jsou pro mnohé starší osamělé lidi novinkou. Zaměstnanci Charity se proto klientům snaží být oporou i v této oblasti a pomáhají jim i v telefonickém kontaktu s blízkými. Několik přístrojů využijí i pacienti lůžkového hospice a domu léčby bolesti sv. Josefa v Rajhradě. Díky telefonům budou moci umírající zůstat i v posledních chvílích života v kontaktu se svými nejbližšími,“ popisuje realitu dnešní doby ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.

I on, stejně jako Miroslava Jirůtková, zpozoroval, že používáním telefonů Huawei se senioři začali více o nové technologie zajímat. „Někteří se tak zdokonalili, že jsou schopni si jednoduché funkce obsluhovat sami,“ prozrazuje Oldřich Haičman.


Pro Diecézní charitu Brno nebylo období pandemie snadné, už jen proto, že narostly náklady na provoz služeb. Charita musela akutně všechna zařízení vybavit ochrannými pomůckami, jako jsou roušky, respirátory, dezinfekce či ochranné oděvy a zajistit testování.

„Charita je proto velmi vděčná všem individuálním i firemním dárcům za finanční podporu, která nám všem pomůže náročné období zvládnout,“ uzavírá Oldřich Haičman. Dvacet mobilních telefonů mohli rozdat i v Alzheimer home Sluštice. I zdejší senioři využili dárek zejména ke kontaktu s blízkými a s registrací na očkování.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Další články

Nejnovější kauzy