Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) Počasí požár v Bohumíně

Nejnovější kauzy

Moderní architektura změní Prahu: Špinavé Masarykovo nádraží bude minulostí. Primátorka Krnáčová sází na rozkvět metropole

Díky moderní architektuře změní Praha svou tvář.
Zdroj: zaha-hadid.com, archiv
+ Dalších 5 fotografií
Centrum metropole výrazně změní svou tvář pod taktovkou věhlasného architektonického studia. Pokud se bojíte pohybovat v oblasti Masarykova nádraží a Florence, tak vězte, že se začalo výrazně blýskat na lepší časy. Pojďme si představit projekt, který změní tvář Prahy.

Moderní architektura změní Prahu: Špinavé Masarykovo nádraží bude minulostí. Centrum metropole výrazně změní svou tvář pod taktovkou věhlasného architektonického studia. Pokud se bojíte pohybovat v oblasti Masarykova nádraží a Florence, tak vězte, že se začalo výrazně blýskat na lepší časy. Pojďme si představit projekt, který změní tvář Prahy.

Hlavní nádraží plné bezdomovců? Masarykovo nádraží, kde se bojíte nejen v noci? Špinavý Florenc? To vše bude minulostí. Odvážný projekt z části vznikl ve studiu Zaha Hadid Architects, což je zárukou úspěchu. Šikmé linie, ustupující podlaží a celkové urbanistické řešení nese jednoznačný rukopis věhlasné hvězdy moderních architektury.

„Chceme z hlavního města znovu vytvořit centrum světové architektury a mít zde stavby od ikon v oboru. První vlaštovkou může být budoucí revitalizace Masarykova nádraží, kde pod taktovkou Penta Investments vzniká Central Business District podle vize architektky Zahy Hadid,“ uvedla k projektu primátorka Prahy Adriana Krnáčová. „Inspirací pro tento projekt nám byla pařížská La Défénse, kdy zde v první fázi vzniklo několik budov, které vdechly celému území nový ráz. Na ně se pak navazovaly další investice a další výstavba až do dnešní hypermoderní čtvrti se všemi funkcemi potřebnými pro příjemný život,“ dopnila primátorka a doufá, že výstavba bude pokračovat v naplánovaných termínech, i přesto že se ji snaží brzdit magistrátní opozice.

Projekt nazvaný Central Business District by se měl realizovat pouze na zastavěných plochách v okolí Masarykova nádraží a Florence. Tímto by mohl tuto nevzhlednou část města, kde naposledy vyrostlo Florentinum, uvézt zpět do života. V několika etapách by zde mělo vyrůst osm multifunkčních objektů o celkové užitné ploše 90 tisíc metrů čtverečních. Kanceláře, obchody, restaurace, kavárny a veřejné zelené plochy dají centru města zcela nový kabát.

Vedení pražského magistrátu projekt plně podporuje. Opozice vedená Piráty nadšení nesdílí. Na besedě, kterou Pirátská strana pořádala, padly věty, že Praha architektonické dílo Zahy Hadid vlastně nepotřebuje. Otázkou je, do jaké míry opozice smysluplně promýšlí architektonickou budoucnost Prahy a do jaké míry se pouze vymezuje proti primátorce Adrianě Krnáčové.

Investorská společnost Penta část pozemků od Českých drah vykoupila už v roce 2016. Projekt by podle mluvčího Penty Iva Mravinace mohl být dokončen v roce 2023. Investiční skupina plánuje do celého území investovat přes 6,5 miliardy korun. Pro památkáře je rozhodující výška plánovaných budov, daná kótou 32 metrů nad zemí.

Hlavní budova projektu se bude nacházet mezi nádražím a ulicí Na Florenci. Svou fasádou má připomínat koleje, které symbolicky skončí přechodem v jakousi zlatou věž. Tím má stavba odkazovat na podobu kolejiště Masarykova nádraží a zároveň hlavnímu městu přidat další dominantu.

Po legendárním Tančícím domě, který byl dokončen podle projektu Franka Gehryho a Vlada Milunice v roce 1996, se tak obyvatelé metropole mohou těšit na další moderní stavby, které jim budou další města závidět.

Související články

Další články