Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Moderátoři Českého lva a jeho věčný kolotoč. Extrémisti Dušek se Zbrožkem a tragická Lucie Bílá

Český lev a moderátoři: V minulosti zazářil Dušek se Zbrožkem, Lucie Bílá totálně propadla
Zdroj: Renata Bušková/extra.cz
+ Dalších 7 fotografií
Moderátoři

Udílení cen Český lev má před sebou velké jubileum. V sobotu 4. března ve Dvořákově síni pražského Rudolfína se bude konat 30. ročník prestižního galavečera a jeho přenos bude vysílán živě v České televizi. Podle ČFTA letos diváky provede kulturní událostí moderátor Jiří Havelka. Pojďme si připomenout, kdo byli jeho předchůdci a jak si vedli.

Českého lva čeká 4. března 2023 v pražském Rudolfinu kulatý 30. ročník."Akademici z letošní produkce hodnotí celkem 129 snímků i televizních děl, které byly v premiéře uvedeny v letošním roce, a hlasují o udělení cen ve 21 statutárních kategoriích,“ uvádí na oficiálních stránkách výkonná ředitelka ČFTA Tereza Rychnovská. Během existence Českého lva se vystřídalo mnoho moderátorů. Pojďme se podívat na to, kdo patřil mezi nejlepší a kdo naopak byl za svůj výkon kritizován.

Devadesátá léta

Prvním ročníkem udílení filmových cen Českého lva prováděla dvojice Roman Holý a Miloš Kohout (1993), kteří tehdy byli moderátory Kinoboxu a tudíž se zdáli být vhodnými kandidáty. Bohužel ale nezaujali a o rok později (1994) je nahradil herec a pedagog Viktor Preiss.

V roce 1995 večerem provázel herec Martin Dejdar, který zároveň získal cenu za výkon ve filmu Učitel tance. Dalším, kdo se ujal ostře sledované pozice, byl herec Pavel Zedníček, jenž měl bohaté zkušenosti z pořadu Kurňa, co to je? nebo Ptákoviny. "Užil jsem si v pořadech hodně zábavy, bavilo mě to," řekl před časem pro eXtra.cz Zedníček.

Rok 1997 patřil Bolku Polívkovi, který se osvědčil a svou roli si tak později zopakoval. Následujícím ročníkem provázel režisér Ondřej Havelka, který sám sklidil několik úspěchů. Jak uvádí web dafilms.cz, v roce 2014 dosáhl Havelka mezinárodního uznání se svou režijní prací na zfilmování opery Orfeo ed Euridice. Před začátkem nového století padlo moderování na Halinu Pawlovskou, která provázela vyhlášením v roce 1999​.

S novým stoletím byla výdrž moderátorů

Během let 2000 až 2002 moderovali udílení filmových cen Jaroslav Dušek a Martin Zbrožek. Tato dvojice vnesla do večera energii, na kterou mnozí diváci dodnes nezapomněli. Hlavně Dušek sklidil od veřejnosti lichotivé reakce. Následující dva ročníky uváděl Zbrožek sám a bylo to pro něj i naposledy, protože jeho extravagance byla podle mnohých až příliš..

Rok 2005 přinesl po excentrických výstupech vlnu klidu v podobě Jiřího Macháčka. Herec a zpěvák také získal za svou kariéru 3 ocenění z udílení Českého lva. V roce 2006 se konal nezapomenutelný ročník, který uvádělo 13 moderátorů. Večerem prováděli například Martin Dejdar, Jan Budař či Igor Chmela.

S rokem 2007 vstup do stejné řeky si zopakoval Dušek, ale již bez Zbrožka. Bohužel šlo už jen o odvar předchozích ročníků. Největší zajímavostí bylo zrušení ceny Plyšový lev pro nejhorší film roku.

Léta 2008 až 2009 přinesly návrat Bolka Polívky a s ním i velká očekávání. Večery se ale nevydařily podle představ. První ročník moderoval Polívka s dcerou Annou a poté i s Pavlem Liškou. Oběma skákal do řeči a není divu, že se na obrazovky jako moderátor již nedostal. Jeden z nejlépe hodnocených ročníků byl až v roce 2010 a jeho moderátorem byl Jan Budař. Jeho výkon sklidil úspěch jak u kritiků, tak u diváků.

Fiasko Lucie Bílé a náprava Budařem

V roce 2011 se k moderování dostala zpěvačka Lucie Bílá. Její výkon sklidil velkou kritiku ze všech stran a právě tento ročník je jediným, který na Československé filmové databázi skončil v černých číslech. I proto byl následně povolán Jan Budař, aby zachránil situaci. To ale také nedopadlo podle představ. Jeho druhý pokus vyšel o dost hůře, než se čekalo.

Po skandální situaci, kdy se měnilo vedení ČFTA a řešily se aféry s financováním, se snažila akademie vrátit lvům důstojnost a dala prostor Marku Ebenovi. Večer byl ale označen jako nudný a přispěl k tomu i renomovaný moderátor. Stejný osud měla i Lucie Výborná, která uváděla ročníky 2014 a 2015, ale její výkon byl podobný jako Ebenův.

Vtipná Vinczeová a držák Kopta

Slovenská moderátorka Adéla Vinczeová dodala v letech 2016- 2017 lvům novou energii, když začala vtipkovat. "Sledujete udílení cen filmu Masaryk... pardon Český lev," čímž narážela na to, že snímek Masaryk posbíral téměř všechny ceny. Ročníky s Adélou byly pro veřejnost poutavé.

I tak ji ale pro ročníky 2018 až 2021 nahradil herec Václav Kopta, který se ze všech moderátorů udržel takzvaně nejdéle v sedle. ČFTA našla tehdy někoho, s kým se spokojila většina diváků i kritiků. Jiří Havelka, který bude provádět současným jubilejním ročníkem, tak má nastavenou laťku poměrně vysoko. Moderoval už i loni.

Lucie Borhyová a její začátky na Nově: Domů jsem se vracela s pláčem, brala jsem to osobně

Související články

Další články

Nejnovější kauzy