Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Moderátor ČT Wollner o uplácení rozhodčích: Připomíná to drogové kartely

Český investigativní novinář Marek Wollner
Zdroj: Se svolením České televize
Fotbalová aféra
Kauza ovlivňování fotbalových zápasů v Česku stále neutichá, právě naopak. Pořad Reportéři ČT v pondělí večer odvysílal záběry ze šatny rozhodčích, kteří si po zápase Vyšehrad – Sokolov rozebírali úplatky. Ty jim dal tehdejší sportovní ředitel pražského klubu Roman Rogoz (52) za to, že ovlivnili utkání ve prospěch Vyšehradu. K šokujícím záběrům se exkluzivně vyjádřil šéfredaktor reportážní publicistiky v ČT Marek Wollner (54), který se kauzou zabývá. "Je to naprosto odporné. Těmto lidem by měl být navždy zakázán přístup k fotbalu," říká známý novinář.

„Prostě rozhodnou dvě tři penalty. Víc toho asi nezvládneme,“ diktoval Roman Rogoz notičky rozhodčím, když je během poločasu zápasu Vyšehrad – Sokolov navštívil v kabině. Potřeboval, aby jeho tým vyhrál, což se ale na hřišti nedařilo. Po poločase byl stav nerozhodný. Musel tak sáhnout do kapsy a uhrát výsledek mimo zelený pažit. „Chlapi, nezbejvá nám než opravdu, zlomte vaz... soupeři,“ řekl rozhodčím vyšehradský šíbr. Jak nařídil, tak se i stalo, pražský klub zvítězil 2:1 a hlavní rozhodčí Houdek po zápase přebral úplatek, o který se nezapomněl rozdělit se svými asistenty.

Někdo měl říct dost

Právě tyto záběry odvysílali v pondělí večer Reportéři ČT. Jejich reportáž tak ukázala, jaké poměry po dlouhé roky existovaly v českém fotbale. Vše vyústilo loni v říjnu zatčením místopředsedy FAČR Romana Berbra spolu s 18 dalšími osobami včetně Rogoze a několika sudích. "Šokuje mě absolutně neuvěřitelná drzost Rogoze a Berbra. Na druhou stranu i neskutečná poddajnost lidí, kteří dávno měli říct dost, co si to dovolujete," říká Marek Wollner, šéfredaktor Reportérů.

Podle něj by měly zainteresované osoby obdržet exemplární trest včetně doživotního zákazu působení ve fotbalovém prostředí. "Jsou to naprosto nesportovní lidé a je děsivé, že ve fotbale mohli tak dlouho dělat. Zároveň je to vizitka i sportovců a všech dalších lidí, kteří k tomu přihlíželi a hlasitě o tom nevarovali. Z toho je člověku smutno, když vidí, že žijeme v takové zemi," kroutil hlavou Wollner.

Fotbal se nepoučil

Přitom to není poprvé, co se něco podobného stalo. V roce 2006 byl odsouzen za ovlivňování zápasů sportovní ředitel žižkovské Viktorky Ivan Horník. Jednalo se tehdy o aféru, která neměla v českém sportu obdoby. Fotbal se ale nepoučil. "Je vidět, že to prostředí je plné takových lidí a zřejmě tento typ lidí přitahuje. Nejsem si jistý, že se může něco změnit, protože ta kultura je tu neuvěřitelně pokleslá, ať už v politice, nebo ve sportu. Je to devastace národa, kde poslední desítky let nebyly hodnoty to hlavní," konstatuje investigativní novinář.

Že na změnu nedojde, napovídá i fakt, že ve funkci zůstal předseda FAČR Martin Malík, kterému se vše odehrávalo přímo pod nosem. Policie mu ale podle dostupných informací nic nedokázala. "Malík měl dávno rezignovat, je to nestydatý člověk, který je na takhle vysokém postu. I kdyby neměl bezprostředně s těmi věcmi cokoliv společného, automaticky měl odejít, protože je s tou érou spojený," má jasno Wollner.

"To, že ho tam zbytek fotbalového prostředí nechá a podrží, to zase jen svědčí o tom, že chtějí přepřáhnout a pojedou dál. Vždyť to připomíná drogové kartely. My tady vyhodíme Escobara a přebírá to kartel z Cali," zlobí se Wollner a dodává, že vinu mají i ti, co dělají slepé.

Související články

Další články