Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Moderátor Aleš Cibulka otevřeně: Když sundám respirátor, připadám si jako nahý

Pořad Tobogan je tematický, jeden z dílů se věnoval pejskařům.
Zdroj: se souhlasem Aleš Cibulka
+ Další 2 fotografie
rozhovor

Rozhlasový a televizní moderátor Aleš Cibulka přibližuje práci v rozhlase v době pandemie. Vést rozhovor s hostem v respirátoru není žádná legrace. Cibulka pořád vysílá živě navzdory přísným pravidlům.

Jak prožíváte období korony?

Snažím se to zvládnout a nezbláznit se z toho. Co se práce týká, vloni to bylo přesně dvacet let, kdy jsem věrný Českému rozhlasu. Rozhlasový Tobogan vysílá už třicet let sobotu co sobotu živě a nenechali jsme se zdolat ani koronou. Týden co týden v přímém přenosu se snažíme uhájit naši vlajkovou loď. V pátek večer zjistíme, jaká je aktuální situace a podle té vysíláme. V rouškách, respirátorech, z "koronového" provizorního studia, s jedním, dvěma či třemi hosty - vyzkoušel jsem už všechno. Je to vzrušující a mám po tom roce pocit, že už mě jen tak něco nepřekvapí.

Jak to funguje v praxi? Myslím testy atd…

V budově Českého rozhlasu jsou pochopitelně velmi přísná pravidla. Každý týden musíme být testováni, stejně tak i všichni hosté, kteří přicházejí do naší budovy. Vysíláme pochopitelně v respirátorech, dodržujeme odstupy, na každém rohu je k dispozici dezinfekce. Všichni ale chápou nutnost těchto opatření, a přesto se snažíme nepřerušit naše vysílání. A posluchači oceňují, že jsme s nimi i v těchto složitých chvílích. Už se ale těším, až zase budeme vysílat před živým obecenstvem a bez respirátorů.

Když děláte rozhovor v rádiu, děláte ho v rouškách?

Je to tak, jak předepisují zmíněná přísná pravidla. Už jsme si na to ale zvykli, když respirátor sundám, připadám si jako nahý.

Jaké to je moderovat s respirátorem?

Pro moderátora je to pochopitelně složitější. Nevidím mimiku svého hosta, jeho grimasy, špatně se dá odhadovat, kdy host přestane mluvit a kdy můžu navázat. O to důležitější je oční kontakt, který se tu všichni učíme. Někde jsem četl zajímavá fakta o tom, že my Evropané spíš sledujeme ústa a tvář, kdežto Asiaté jsou zvyklí číst právě oční mimiku. Tak začali nosit roušky už dlouho před námi. No, držme si palce, ať tahle nelehká doba brzy skončí a vrátíme se k normálu. Tedy pokud to ještě půjde.


Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy