Lucie Křížková (32) během těhotenství přibrala jen to, co bylo nutné, její postava je prakticky skoro stejná jako před těhotenstvím, ale i přesto její tělo pochopitelně prošlo velkou změnou.

„Není to nejhorší, ale jsem zvyklá na lepší. Ale vím, že to půjde. V jídle se omezovat nebudu, protože plně kojím. Chce to jen něco dělat,“ svěřila se se svými plány modelka. A jak to tak bývá, i této modelce se jistý problém bohužel nevyhnul.

„Ale maminky, pozor! Víte, co je to diastáza? Pro mě to bylo ještě do včerejška cizí slovo… Je to rozestup přímých břišních svalů, a pokud ji po porodu máte, měly byste zbystřit, protože jinak si můžete zadělat na nepříjemný problém. Já ji mám cca 1 cm a ode dneška začínám se speciálním cvičením,“ motivuje sebe i ostatní ženy po porodu Lucie.

A co to vlastně ta diastáza je?

Břišní svaly a elasticita břišní stěny se za normálních okolností vrátí do původního stavu do 6–8 týdnů po porodu. Vystouplé a povislé bříško však naznačuje, že něco není v pořádku. Jedná se o rozestup přímých břišních svalů v důsledku vnitřního tlaku během těhotenství. Levá a pravá strana svalu se oddělí a uvolněné vazivo je nedokáže udržet. Mezi oběma půlkami se tak vytvoří mezera, díky které oslabené a málo elastické vazivo nedokáže udržet ani vnitřní orgány a ty se vzniklou mezerou derou ven. Tohle bohužel způsobuje povislé bříško, se kterým se dá bojovat leda odborným a precizním cvičením, se kterým se musí opatrně.

Lucka chce být příkladem, a tak se do cvičení vrhla naplno. Věří, že v létě bude mít na břiše místo povislých svalů pekáč buchet.