Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Močení na nohy a krutá smrt: Čeká Terezu H. stejný osud jako Čecha Radka Hanykovicse?

Zdroj: archiv
+ Dalších 25 fotografií
Tereza H. (21) není rozhodně jediným českým občanem, který se kdy snažil pašovat drogy ze zemí, kde jsou za to velmi kruté tresty. Připomeňme si kauzu starou více než dvacet let, kdy se Radek Hanykovics a Emil Novotný snažili propašovat heroin z Thajska a byli odsouzeni k padesáti letům vězení. A to si uvědomme, že chtěli převézt podstatně méně kilo než mladičká Tereza.

Tereza H. si kompletně zničila život. Na pákistánském letišti jí našli v kufru pod falešným dnem devět kilo heroinu. Prozatím je dívka ve čtrnáctidenní vazbě a nikdo neví, co se bude dít dál. Terezu čeká soud, kde se dozví verdikt.

Už nyní je jasné, že se jí vyhne trest smrti, protože ten se u cizinců neprovádí. Může ale vyfasovat hodně vysoký trest, protože devět kilo heroinu je opravdu hodně. Vzpomeňme si na rok 1996, kdy se Radek Hanykovics pokoušel propašovat z Thajska 2,4 kilo heroinu a jeho kolega Emil Novotný kolem 4 kilogramů.

V Thajsku stejně jako v Pákistánu jsou za drogy velmi kruté tresty. I když oba dva muži dohromady pašovali méně heroinu než Tereza, byl jim vyměřen trest padesát let odnětí svobody.

Na oba dva se usmálo „štěstí“ v roce 2004, kdy byli ze zdravotních důvodů propuštěni zpátky do Čech, kde si měli odpykat zbytek trestu. Ani jeden si ale nemusel trest odpykat do konce. Radek Hanykovics opustil vězení v roce 2007 kvůli rakovině plic a jeho kolegovi udělil milost v roce 2008 tehdejší prezident Václav Klaus.

Radek Hanykovics psychicky ani fyzicky nezvládal utrpení v thajském vězení. Odtamtud si také dovezl rakovinu plic. Podle jeho slov za to mohl stres, hladovění, nevyhovující podmínky pro život a střecha z azbestu.

„Někteří z nás nosili měsíce na nohou okovy. Museli jsme si na nohy navzájem močit, abychom si dezinfikovali poranění, která okovy způsobovaly,“ vykládal pak po různých besedách ve školách o tom, jak je zbytečné kvůli drogám obětovat život.

Hanykovics umírá na zákeřnou nemoc několik měsíců po propuštění z českého vězení. Čeká snad Terezu stejný osud a možná i horší?

Související články

Další články