Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Mobiloví maniaci, pozor! Chytré telefony a tablety obsahují třicetkrát víc bakterií než záchodové prkénko

I když se většina z nás štítí dotknout se záchodového prkénka, málokdo z nás ví, že mnohem více bakterií se nachází na místech, kterých se často a bez ostychu dotýkáme. Více malých potvůrek než na toaletě najdeme totiž na displeji mobilního telefonu.

Jak je to možné? Všichni telefony používáme přes celý den. Po snídani, při cestě do práce v MHD, v práci, během oběda, po toaletě a tak to jde až do usnutí. Z ruky se pak bakterie z věcí, na které sáhneme, přenášejí na mobil či tablet.

Mikrobiologové ze společnosti Which? testovali bakteriální kultury na mobilech a tabletech. V průměru na jejich dotykových obrazovkách bylo v jednom stěru na šest set jednotek bakterie Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok), zatímco na záchodovém prkénku jich je v průměru jen kolem dvaceti. A obrazovky obsahují také enterokoky včetně E. coli a salmonely.

„Více než tisíc jednotek enterobakterií v jednom stěru bylo objeveno na osmi ze třiceti tabletů a na sedmi ze třiceti chytrých telefonů,“ tvrdí autoři ze společnosti Which?. Záchodové prkénko má v průměru jen deset jednotek enterobakterií na stěr… Ruce bychom si proto měli mýt co nejčastěji, ale řekněme si upřímně – komu by se do toho chtělo, že?

Související články

Další články